3.1.3 Test

 Test sprawdzający

Informacja

W teście znajdują się pytania, w których należy zaznaczyć jedną prawidłową odpowiedź. Na końcu testu umieszczony jest przycisk sprawdzający odpowiedzi całego testu.

Pytanie 1

Na kulkę opadającą w cieczy działają stałe siły: ciężkości \(\vec{P}\) i wyporu \(\vec{F}_w\) oraz siła oporu \(\vec{R}\) proporcjonalna do prędkości i mająca do niej przeciwny kierunek. Przy założeniu, że \(P>F_w\), kulka włożona do cieczy i puszczona zacznie poruszać się

Pytanie 2

Człowiek ciągnie skrzynie o masie \(100\,\mathrm{kg}\) ze stałą prędkością za pomocą liny, która w czasie ruchu jest nachylona do poziomu pod kątem \(\alpha\). Ile wynosi ten kąt, skoro człowiek ciągnie za linę z siłą \(F=2000\,\mathrm{N}\)? Przyjmij, że \(\displaystyle{g=10\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}}\).

Pytanie 3

Na środku napiętego sznura do suszenia bielizny o długości \(400\) centymetrów, rozpiętego między dwiema przeciwległymi ścianami suszarni, podwieszono ciężarek o masie \(1\) kilograma. Po podwieszeniu ciężarek opadł o \(25\) centymetrów. Zakładając, że sznur jest nieważki, znajdź kąt pomiędzy naciągniętym sznurem a osią poziomą.

Pytanie 4

Na środku napiętego sznura do suszenia bielizny o długości \(400\) centymetrów, rozpiętego między dwiema przeciwległymi ścianami suszarni, podwieszono ciężarek o masie \(1\) kilograma. Po podwieszeniu ciężarek opadł o \(25\) centymetrów. Zakładając, że sznur jest nieważki, znajdź siłę naprężenia sznura. Przyjmij, że \(\displaystyle{g=10\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}}\).

\(\mathrm{N}\)

Pytanie 5

Dwa klocki połączone sznurkiem są podnoszone pionowo w górę ze stałą prędkością. Wiedząc, że masa górnego i dolnego klocka wynosi odpowiednio \(4\ \mathrm{kg}\) i \(1 \ \mathrm{kg}\). Oblicz siłę naprężenia łączącego je sznurka. Przyjmij, że \(\displaystyle{g=10\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}}\).

Pytanie 6

Na rysunku przedstawione są trzy siły w stanie równowagi. Ile wynosi długość wektorów \(\vec{F}_A=\vec{F}_C=?\), jeśli długość wektora \(\vec{F}_B\) wynosi \(2\), a kąt \(\alpha=45^{\circ}\)?

Rysunek

Pytanie 7

Na rysunku przedstawione są trzy siły w stanie równowagi. Ile wynosi miara kąta \(\beta\)? Długości wektorów \(\vec{F}_A\) oraz \(\vec{F}_C\) są takie same.

Rysunek

Pytanie 8

Oblicz, jaką siłą należy działać, w kierunku toru ruchu, na skrzynkę o masie \(m=50\,\mathrm{kg}\), aby poruszała się ona ruchem jednostajnym po równi pochyłej w górę. Współczynnik tarcia wynosi \(f=0,1\), a kąt nachylenia równi \(\alpha=30^{\circ}\). Przyjmij, że \(\displaystyle{g=10\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}}\).

\(\mathrm{N}\)

Sprawdź wyniki

Podsumowanie