3.3.3 Test

 Test sprawdzający

Informacja

W teście znajdują się pytania, w których należy zaznaczyć jedną prawidłową odpowiedź. Na końcu testu umieszczony jest przycisk, sprawdzający odpowiedzi całego testu.

Pytanie 1

Jaką siłą należy pchnąć skrzynię ważącą \(80\,\mathrm{kg}\) po płaskiej powierzchni, aby nadać jej przyspieszenie \(\displaystyle{0,6\,\mathrm{\frac{m}{s^2}} }\). Współczynnik tarcia kinetycznego wynosi \(\mu_k=0,3\). Do obliczeń przyjmij, że przyspieszenie grawitacyjne wynosi \(\displaystyle{g=10\,\mathrm{\frac{m}{s^2}} }\).

\(\mathrm{N}\)

Pytanie 2

Ciało porusza się po podłożu o współczynniku tarcia kinetycznego \(\mu_k=0,2\) z przyspieszeniem \(\displaystyle{1\,\mathrm{\frac{m}{s^2}} }\). Ile wynosi wartość współczynnika tarcia statycznego? Do obliczeń przyjmij, że przyspieszenie grawitacyjne wynosi \(\displaystyle{g=10\,\mathrm{\frac{m}{s^2}} }\).

Pytanie 3

Na chropowatej desce położono klocek, następnie zaczęto podnosić deskę. W pewnym momencie klocek zaczął zsuwać się z deski. Wyznacz kąt nachylenia deski, przy którym klocek zacznie się zsuwać. Współczynnik tarcia statycznego wynosi \(\mu_s=0,6 \).

Pytanie 4

Spadochroniarz wyskoczył z samolotu i otworzył spadochron. W czasie spadania na spadochron działa siła oporu o wartości \(R=kv^2\), gdzie \(v\) to wartość prędkości w \(\displaystyle{\mathrm{\frac{m}{s}}}\), a \(\displaystyle{k = 50\ \mathrm{\frac{Ns^2}{m^2}}}\). Po pewnym czasie lotu, w wyniku działania tej siły, prędkość spadania spadochroniarza ustaliła się i wynosiła \(\displaystyle{4\,\mathrm{\frac{m}{s}}}\). Ile ważył spadochroniarz? Do obliczeń przyjmij, że przyspieszenie grawitacyjne wynosi \(\displaystyle{g=10\,\mathrm{\frac{m}{s^2}} }\).

\(\mathrm{kg}\)

Pytanie 5

Na wózku na kółkach o masie \(180\,\mathrm{kg}\) położono paczkę ważącą \(10\,\mathrm{kg}\). Do paczki przyłożono siłę i pociągnięto ją. W wyniku działającej siły paczka poruszała się z przyspieszeniem \(\displaystyle{a_1=6\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}}\), a wózek z przyspieszeniem wynoszącym \(\displaystyle{a_2=0,4\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}}\). Jaka była wartość tej siły?

\(\mathrm{N}\)

Pytanie 6

Wskaż poprawne zdanie.

Pytanie 7

Ciało o ciężarze \(20\,\mathrm{N}\) spada w powietrzu z przyspieszeniem \(\displaystyle{4\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}}\). Ile wynosi siła oporu powietrza? Do obliczeń przyjmij, że przyspieszenie grawitacyjne wynosi \(\displaystyle{g=10\,\mathrm{\frac{m}{s^2}} }\).

\(\mathrm{N}\)

Pytanie 8

Wskaż równanie, które nie opisuje zmiennej siły.

Pytanie 9

Na klocku o masie \(m_2=140\,\mathrm{kg}\) umieszczono drugi klocek o masie \(m_1=20\,\mathrm{kg}\). Klocki leżą na podłożu. Współczynnik tarcia między klockiem o masie \(m_2\) a podłożem wynosi \(\mu_2=0,02\). Do klocka pierwszego przyłożono siłę o wartości \(180\,\mathrm{N}\). W wyniku działania tej siły klocek pierwszy poruszał się z przyspieszeniem \(\displaystyle{a_1=6\,\mathrm{\frac{m}{s^2}} }\), a drugi \(\displaystyle{a_2=0,2\,\mathrm{\frac{m}{s^2}} }\). Ile wynosi współczynnik tarcia kinetycznego pomiędzy dwoma klockami? Do obliczeń przyjmij, że przyspieszenie grawitacyjne wynosi \(\displaystyle{g=10\,\mathrm{\frac{m}{s^2}} }\).

Pytanie 10

Na klocku o masie \(m_2=140\,\mathrm{kg}\) umieszczono drugi klocek o masie \(m_1=20\,\mathrm{kg}\). Klocki leżą na podłożu. Współczynnik tarcia między klockiem o \(m_2\) a podłożem wynosi \(\mu_2=0,02\). Do klocka pierwszego przyłożono siłę o wartości \(180\,\mathrm{N}\). W wyniku działania tej siły klocek pierwszy poruszał się z przyspieszeniem \(\displaystyle{a_1=6\,\mathrm{\frac{m}{s^2}} }\), a drugi \(\displaystyle{a_2=0,2\,\mathrm{\frac{m}{s^2}} }\). Ile wynosi siła tarcia kinetycznego pomiędzy dwoma klockami? Do obliczeń przyjmij, że przyspieszenie grawitacyjne wynosi \(\displaystyle{g=10\,\mathrm{\frac{m}{s^2}} }\).

\(\mathrm{N}\)

Pytanie 11

Aby ruszyć z miejsca szafę należy ją pchnąć siłą o wartości \(F\), równoległą do podłoża. Jeżeli, po ruszeniu szafy, dalej działamy tą samą siłą, to szafa:

Pytanie 12

Na leżący na poziomym stole klocek o masie \(1\,\mathrm{kg}\) działa pozioma siła \(8\,\mathrm{N}\). Mimo przyłożenia poziomej siły o wartości \(8\,\mathrm{N}\) klocek pozostawał w spoczynku. Działo się tak dlatego, że: 

Sprawdź wyniki

Podsumowanie