Test sprawdzający
Informacja
W teście znajdują się pytania, w których należy zaznaczyć jedną, prawidłową odpowiedź. Na końcu testu umieszczony jest przycisk sprawdzający odpowiedzi całego testu.
Pytanie 1
Z powierzchni Ziemi rzucono piłkę pionowo do góry, z prędkością \(\displaystyle{v_0=5\,\mathrm{\frac{m}{s}}}\). Równocześnie z wysokości, na jaką wzniesie się wyrzucona do góry piłka, zaczyna spadać druga piłka, rzucona z taką sama prędkością początkową w dół. Ile wynosi prędkość pierwszej piłki w chwili spotkania z drugą piłką? Opór powietrza pomijamy.
Pytanie 2
Podczas spadku swobodnego ciała, w trakcie jego całego ruchu
Pytanie 3
Z wysokości \(h\) rzucono dwie piłki z prędkościami o tej samej wartości \(v_0\), jedną pionowo do góry, a drugą pionowo w dół. Jeśli nie uwzględnimy oporu powietrza, to o wartościach prędkości \(v_1\) i \(v_2\) piłek w chwili upadku na ziemię możemy powiedzieć, że
Pytanie 4
W rzucie poziomym
Pytanie 5
W czasie rzutu ukośnego ciało porusza się po torze krzywoliniowym, w którym przyspieszenie wypadkowe ciała jest
Pytanie 6
Ciało rzucone poziomo z prędkością o wartości \(v_0>0\) z wysokości \(h\), upada na ziemię po czasie \(t_1\). Ciało spadające swobodnie z tej samej wysokości, upada po czasie \(t_2\). Przy pominięciu oporu powietrza prawdą jest, że
Pytanie 7
Piłkę rzucono pionowo do góry. Jej przyspieszenie jest:
Pytanie 8
Piłkę rzucono pionowo do góry. Oznaczmy przez \(g\) przyspieszenie ziemskie. Przyspieszenie piłki w najwyższym punkcie lotu jest równe co do wartości:
Pytanie 9
Cegłę rzucono poziomo z dachu wysokiego budynku. Jeżeli opór powierza jest zaniedbywalnie mały, to w ciągu całego ruchu prędkość całkowita cegły jest:
Pytanie 10
Z wysokości \(h\) zaczęło spadać swobodnie ciało. Po czasie \(t=0,5\,\mathrm{s}\) z tej samej wysokości rozpoczęło spadek swobodny drugie ciało. Jakim ruchem porusza się jedno ciało względem drugiego?