3.2.3 Test
DOI: 10.37190/OZE-FizykaCw1-r3

 Test sprawdzający

Informacja

W teście znajdują się pytania, w których należy zaznaczyć jedną prawidłową odpowiedź. Na końcu testu umieszczony jest przycisk sprawdzający odpowiedzi całego testu.

Pytanie 1

Jeżeli na ciało działa stała większa od zera siła wypadkowa, to ciało

Pytanie 2

Człowiek o masie \(80\,\mathrm{kg}\) wspina się po wiszącej pionowo linie z przyspieszeniem \(\displaystyle{0,5\,\mathrm{\frac{m}{s^2}} }\). Jeżeli masa liny jest dużo mniejsza od masy człowieka to naprężenie liny:

Skoro człowiek porusza się w górę z pewnym przyspieszeniem, to wypadkowa siła działająca na niego jest różna od zera i skierowana w górę. Siła ta jest wypadkową: siły ciężkości \(Q=mg\) i siły naprężenia liny \(F_N\). 

Pytanie 3

Pod wpływem działania stałej siły \(F=200\,\mathrm{N}\), skierowanej pod kątem \(30^{\circ}\) do poziomu, po gładkiej powierzchni, porusza się skrzynia o masie \(100\,\mathrm{kg}\). Oblicz przyspieszenie, z jakim porusza się skrzynia.

Pytanie 4

Pod wpływem działania stałej siły \(F=200\,\mathrm{N}\), skierowanej pod kątem \(30^{\circ}\) do poziomu, po gładkiej powierzchni, porusza się skrzynia o masie \(100\,\mathrm{kg}\). Oblicz siłę reakcji podłoża działającą na skrzynię. Do obliczeń przyjmij \(\displaystyle{g=10\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}}\).

Pytanie 5

Żeliwną kulę zawieszono na sznurku przywiązanym do wiszącego drewnianego klocka. Klocek wisi przymocowany do sufitu za pomocą cienkiej linki. W pewnym momencie przecięto linkę łączącą klocek z sufitem, powodując opadanie kuli razem z klockiem. W ciągu całego ruchu odległość między kulą i klockiem jest stała. Jeżeli opory powietrza są pomijalnie małe, to naprężenie sznura jest równe:

Pytanie 6

Oblicz siłę nacisku samochodu dostawczego na wypukły most, w momencie, gdy samochód znajduje się na jego szczycie. Masa samochodu wynosi \(3600\,\mathrm{kg}\), a jego prędkość \(\displaystyle{72\,\mathrm{\frac{km}{h}}}\). Promień krzywizny mostu wynosi \(50\,\mathrm{m}\). Do obliczeń przyjmij \(\displaystyle{g=10\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}}\).

\(\mathrm{N}\)

Pytanie 7

Oblicz wartość stałej siły, działającej na ciało o masie \(3,2\,\mathrm{kg}\), jeżeli w ciągu \(4\) sekund, od chwili spoczynku, przebyło ono drogę \(80\,\mathrm{m}\).

\(\mathrm{N}\)

Pytanie 8

Jaką siłę ciągu musi posiadać silnik rakiety o masie \(50\) ton, aby rakieta mogła wystartować z przyspieszeniem \(a=2g\). Do obliczeń przyjmij \(\displaystyle{g=10\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}}\).

Pytanie 9

Kula o masie \(2\,\mathrm{kg}\) i prędkości \(\displaystyle{30\,\mathrm{\frac{m}{s}}}\) trafia prostopadle w betonową ścianę i odbija się od niej również prostopadle. Wartość średniej siły działającej na kulę wynosi \(-10\,\mathrm{kN}\). Ile wynosi prędkość kuli po odbiciu, jeśli uderzenie trwało \(10^{-2}\,\mathrm{s}\).

\(\displaystyle{F=\frac{\Delta p}{\Delta t}}\) 

\(\mathrm{\frac{m}{s}}\)

Pytanie 10

Punkt materialny porusza się ze stałym przyspieszeniem kątowym po okręgu. Po \(2\) sekundach liczonych od momentu rozpoczęcia ruchu, siła dośrodkowa będzie \(2\) razy większa od siły stycznej. Ile wynosi przyspieszenie kątowe?

Pytanie 11

Siatkarz podskakuje do góry w celu wykonania bloku. Siła, z jaką działa on na podłogę w czasie odbicia, jest:

Sprawdź wyniki

Podsumowanie