Zadanie 3.4.1.1
Wskazówka teoretyczna
W inercjalnym układzie odniesienia, jeśli na ciało nie działa żadna siła lub siły działające równoważą się, to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym.
Zgodnie z I zasadą dynamiki, suma sił działających na układ musi wynosić zero.
II zasada dynamiki
Jeśli siły działające na ciało nie równoważą się, to ciało porusza się z przyspieszeniem wprost proporcjonalnym do siły wypadkowej, a odwrotnie proporcjonalnym do masy ciała. \[ \vec{a} = \frac{ \sum \vec{F}_{w} } {m} \left[ \frac{m}{s^2} = \frac{N}{kg} \right] \]
III zasada dynamiki
Jeśli ciało \(A\) działa na ciało \(B\) pewną siłą (siłą akcji), to ciało \(B\) działa na ciało \(A\) siłą (siłą reakcji) o takiej samej wartości i kierunku, lecz przeciwnym zwrocie. \[ \vec{F}_{AB} = -\vec{F}_{BA} \]
Informacja
Postaraj się samodzielnie rozwiązać zadanie. Możesz sprawdzić swój tok rozumowania, klikając w przyciski odsłaniające kolejne etapy proponowanego rozwiązania lub sprawdź od razu odpowiedź.
Dane i szukane
Dane:
- masa pierwszego klocka \(m_1=100\,\mathrm{g}=0,1\,\mathrm{kg}\),
- masa drugiego klocka \(m_2=300\,\mathrm{g}=0,3\,\mathrm{kg}\),
- siła przyłożona do pierwszego klocka \(F=10\,\mathrm{N}\),
- przyspieszenie obu klocków \(\displaystyle{a=2\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}}\).
Szukane:
- wartość siły wzajemnego nacisku klocków \(F_{n1}\),
- wartość siły wzajemnego nacisku klocków \(F_{n2}\),
- masa drugiego klocka \(m_3\).
Analiza sytuacji
W układzie znajduje się sześć siły działających w kierunku pionowym. Są to: trzy siły nacisku klocków na podłoże \(\vec{P}_1\), \(\vec{P}_2\) i \(\vec{P}_3\) oraz trzy siły reakcji podłoża na nacisk klocków \(\vec{R}_1\), \(\vec{R}_2\) i \(\vec{R}_3\). Zgodnie z III zasadą dynamiki Newtona siły te, przy braku innych działających pionowo sił, wzajemnie się redukują:
\[ \eqalign{ -\vec{P}_1 &= \vec{R}_1 \\ - \vec{P}_2 &= \vec{R}_2 \\ -\vec{P}_3 &= \vec{R}_3 }\]
Zgodnie z treścią zadania, klocki leżą na „idealnie gładkiej” powierzchni. Oznacza to, że w rozwiązaniu zadaniu, można pominąć tarcie wywołane naciskiem klocków na powierzchnię stołu, gdyż jest ono pomijanie małe.
Siła zewnętrzna, przyłożona do pierwszego klocka, powoduje ruch wszystkich klocków z tym samym przyspieszeniem \(a\). Ponadto, klocek pierwszy pcha klocek drugi z siłą \(\vec{F}_{n1}\), co zgodnie z III zasadą dynamiki Newtona, wywołuje reakcję w postaci siły \(\vec{F}_{n1}\), z jaką klocek drugi działa na pierwszy. Siły te, co do wartości, są takie same. Sytuacja ta powtarza się pomiędzy klockiem drugim a trzecim. Tym razem występuje inna siła o wartości \(\vec{F}_{n2}\).
Wykorzystując II zasadę dynamiki Newtona możemy dla trzech klocków napisać równania wiążące siły działające na nie z ich przyspieszeniem. Pisząc równania patrzymy kolejno na jeden, wybrany klocek. Obiekty są trzy, więc równań też będzie trzy.
1. Na klocek pierwszy działa siła zewnętrzna \(\vec{F}\) oraz siła nacisku od drugiego klocka \(\vec{F}_{n1}\), a ich wypadkowa porusza klocek z przyspieszeniem \(a\).
2. Na drugi klocek działa siła nacisku pierwszego klocka \(\vec{F}_{n1}\) oraz drugiego klocka \(\vec{F}_{n2}\), powodując ruch klocka z przyspieszeniem \(a\). Możemy to zapisać wzorem w postaci wektorowej:
3. Na trzeci klocek działa tylko siła nacisku drugiego klocka:
Powyższe równania można zapisać w sposób skalarny. Wektorom skierowanym w tym samym kierunku, co przyspieszenie układu nadajemy wartość dodatnią, a wektorom skierowanym w lewo - wartości ujemne:
Rozwiązanie
Rozwiązanie zadania wymaga rozwiązania układu równań:
W trzech równaniach mamy trzy niewiadome: \(m_3\), \(F_{n1}\) i \(F_{n2}\), co pozwala na rozwiązanie zadania.
Otrzymane równania przekształcamy do postaci:
Teraz wystarczy podstawić wartości liczbowe i otrzymamy odpowiedź do zadania.
Układ równań wygląda następująco:
Siły nacisku wynoszą:
Z obliczeń wynika, że na ostatni klocek działa najmniejsza siła. Siły działające pomiędzy sąsiednimi klockami nie maja takiej samej wartości \(F_{n1}\neq F_{n2}\).
Odpowiedź
Wartości sił nacisku klocków wynoszą \(F_{n1}=9,8\ \mathrm{N}\) oraz \(F_{n2}=9,2\ \mathrm{N}\), a masa trzeciego klocka ma wartość \(4,6\ \mathrm{kg}\).