3.4.3 Test
DOI: 10.37190/OZE-FizykaCw1-r3

 Test sprawdzający

Informacja

W teście znajdują się pytania, w których należy zaznaczyć jedną prawidłową odpowiedź. Na końcu testu umieszczony jest przycisk sprawdzający odpowiedzi całego testu.

Pytanie 1

Dwa stykające się klocki o masach \(m_1=1\,\mathrm{kg}\) i pewnej masie \(m_2\), leżą na idealnie gładkim stole. Do pierwszego z nich przyłożono siłę o wartości \(5\,\mathrm{N}\). Na skutek działania tej siły, klocki zaczęły poruszać się z przyspieszeniem o wartości \(\displaystyle{2\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}}\). Jaka jest wartość siły, z jaką klocek o masie \(m_1\) naciska na drugi z klocków?

\(\mathrm{N}\)

Pytanie 2

Dwa stykające się klocki o masach \(m_1=1\,\mathrm{kg}\) i pewnej masie \(m_2\), leżą na idealnie gładkim stole. Do pierwszego z nich przyłożono siłę o wartości \(5\,\mathrm{N}\). Na skutek działania tej siły, klocki zaczęły poruszać się z przyspieszeniem o wartości \(\displaystyle{2\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}}\). Ile wynosi masa drugiego klocka?

\(\mathrm{kg}\)

Pytanie 3

Malarz o masie \(90\,\mathrm{kg}\) siedzi na „krześle bosmańskim”, o masie \(15\,\mathrm{kg}\) kg wiszącym przy ścianie wysokiego budynku. Z jaką siłą malarz musi ciągnąć za zwisający koniec liny, aby wisiał na tej samej wysokości?

\(\mathrm{N}\)

Pytanie 4

Malarz o masie \(90\,\mathrm{kg}\) siedzi na „krześle bosmańskim”, o masie \(15\,\mathrm{kg}\) kg wiszącym przy ścianie wysokiego budynku. Malarz ciągnie za linę z taką siłą, że wisi na jednym poziomie. Ile wynosi siła nacisku malarza na krzesło?

\(\mathrm{N}\)

Pytanie 5

Na spoczywającej na lodzie poziomej desce leży cegła o masie \(1,5\mathrm{kg}\). Masa deski jest równa \(2\,\mathrm{kg}\). Współczynnik tarcia statycznego między cegłą a deską wynosi \(0,5\). O jakiej maksymalnej wartości można przyłożyć do deski siłę, aby cegła pozostała w spoczynku względem niej (nie zaczęła się przesuwać)? Zaniedbać siłę tarcia między deską a lodem.

\(\mathrm{N}\)

Pytanie 6

Dwie masy \(m_1=50\,\mathrm{kg}\) i \(m_2=10\,\mathrm{kg}\) zawieszone są w układzie bloczków przedstawionym na rysunku. Jaką siłę należy przyłożyć do masy drugiej, aby układ pozostał w równowadze? Zakładamy, że liny są nieważkie, wiotkie i nierozciągliwe. Bloczki są nieważkie. Fragmenty lin nie znajdujące się na bloczkach pozostają stale proste. Pomiń tarcie i opór powietrza.

Rysunek

\(\mathrm{N}\)

Pytanie 7

Lokomotywa ciągnie ze stałą prędkością wagon o masie \(30 000\,\mathrm{kg}\), działając siłą \(F=10\,\mathrm{kN}\). Ile wynosi wartość wypadkowej wszystkich sił działających na wagon?

Pytanie 8

Na rysunku pokazano układ mas, przy czym \(m_1\neq m_2\neq M\). Tarcie i wpływ krążka pomijamy.

Rysunek

Które z tych ciał można zamienić miejscami, aby siła \(N_1\) napinająca nić, nie uległa zmianie?

Pytanie 9

Dwie masy \(m_1\) i \(m_2=5\,\mathrm{kg}\) zawieszone są w układzie bloczków przedstawionym na rysunku. Przyspieszenie masy pierwszej wynosi \(\displaystyle{a_1=2\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}}\). Ile wynosi masa \(m_1\)? Zakładamy, że liny są nieważkie, wiotkie i nierozciągliwe. Bloczki są nieważkie. Fragmenty lin nie znajdujące się na bloczkach pozostają stale proste. Pomiń tarcie i opór powietrza. Bloczek z masą \(m_1\) porusza się w górę.

Rysunek

\(\mathrm{kg}\)

Pytanie 10

Dwie masy \(m_1\) i \(m_2=5\,\mathrm{kg}\) zawieszone są w układzie bloczków przedstawionym na rysunku. Przyspieszenie masy pierwszej wynosi \(\displaystyle{a_1=2\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}}\). Ile wynosi siła naciągu nici? Zakładamy, że liny są nieważkie, wiotkie i nierozciągliwe. Bloczki są nieważkie. Fragmenty lin nie znajdujące się na bloczkach pozostają stale proste. Pomiń tarcie i opór powietrza. Bloczek z masą \(m_1\) porusza się w górę.

Rysunek

\(\mathrm{N}\)

Sprawdź wyniki

Podsumowanie