3.5.3 Test

 Test sprawdzający

Informacja

W teście znajdują się pytania, w których należy zaznaczyć jedną prawidłową odpowiedź. Na końcu testu umieszczony jest przycisk sprawdzający odpowiedzi całego testu.

Pytanie 1

Ciało o masie \(300\,\mathrm{kg}\) zawieszono na utwierdzonej obrotowo belce, zabezpieczonej dodatkowo cięgnem pod katem \(\alpha=45^{\circ}\). Wyznacz wartość siły napięcia w cięgnie \(F_c\) oraz w belce \(F_b\). Do obliczeń przyjmij, że \(\displaystyle{g=10\,\mathrm{\frac{m}{s^2}} }\).

Rysunek
Rysunek 1

Pytanie 2

Na rysunku 2 przedstawiono układ ładunków na statku. Oblicz moment główny sił ciężkości trzech ładunków o masach \(m_1=60\,\mathrm{kg}\), \(m_2=20\,\mathrm{kg}\) oraz \(m_3=10\,\mathrm{kg}\) względem środka ciężkości statku. Do obliczeń przyjmij, że \(\displaystyle{g=10\,\mathrm{\frac{m}{s^2}} }\).

\(\mathrm{N}\)
Rysunek 2
Rysunek 2

Pytanie 3

Belka obciążona jest parą sił \(F_1=1000\,\mathrm{N}\) oraz \(F_2=100\,\mathrm{N}\). Oblicz silę reakcji \(R_b\) (Rysunek 3).

\(\mathrm{N}\)
Rysunek 3
Rysunek 3

Pytanie 4

Belka obciążona jest parą sił \(F_1=1000\,\mathrm{N}\) oraz \(F_2=100\,\mathrm{N}\). Oblicz silę reakcji \(R_a\) (Rysunek 3).

\(\mathrm{N}\)

Pytanie 5

Wyznacz siłę reakcji \(R\) w utwierdzeniu belki (Rysunek 4). Wartość siły wynosi \(F=500\,\mathrm{N}\), a długość belki \(a=3\,\mathrm{m}\).

\(\mathrm{N}\)
Rysunek 4
Rysunek 4

Pytanie 6

Wyznacz moment siły względem punktu \(A\) (Rysunek 4). Wartość siły wynosi \(F=500\,\mathrm{N}\), a długość belki \(a=3\,\mathrm{m}\).

\(\,\mathrm{N}\)

Pytanie 7

Jednorodna belka o masie \(200\,\mathrm{kg}\) i długości \(4\,\mathrm{m}\) połączona jest przegubowo w punkcie \(B\) z podłożem. Do końca liny przewieszonej przez bloczek przyłożono siłę o wartości \(F=1200\,\mathrm{N}\). Lina tworzy kąt \(\alpha=60^{\circ}\) z belką (Rysunek 5). Jle wynosi wartość siły \(R_{BX}\)? Do obliczeń przyjmij, że \(\displaystyle{g=10\,\mathrm{\frac{m}{s^2}} }\).

\(\mathrm{N}\)
Rysunek 5
Rysunek 5

Pytanie 8

Jednorodna belka o masie \(200\,\mathrm{kg}\) i długości \(4\,\mathrm{m}\) połączona jest przegubowo w punkcie B z podłożem. Do końca liny przewieszonej przez bloczek przyłożono siłę o wartości \(F=1200\,\mathrm{N}\). Lina tworzy kąt \(\alpha=60^{\circ}\) z belką (Rysunek 5). Wskaż prawidłową odpowiedź z czterech przedstawionych poniżej. Do obliczeń przyjmij, że \(\displaystyle{g=10\,\mathrm{\frac{m}{s^2}} }\).

Pytanie 9

Na kratownicę pokazaną na rysunku 6, zbudowaną z nieważkich prętów o jednakowej długości \(a\), działa pozioma siła \(F\). Kratownica jest połączona przegubowo w punkcie \(A\), natomiast w punkcie \(B\) jest podparta. Wybierz prawidłowo rozrysowane siły działające w trzech węzłach.

Rysunek 6
Rysunek 6

Pytanie 10

Na kratownicę pokazaną na rysunku 6, zbudowaną z nieważkich prętów o jednakowej długości \(a\), działa pozioma siła \(F=500\,\mathrm{N}\). Kratownica jest połączona przegubowo w punkcie \(A\), natomiast w punkcie \(B\) jest podparta. Wyznacz wartość siły \(R_B\).

\(\,\mathrm{N}\)

Sprawdź wyniki

Podsumowanie