Zadanie 4.4.1.2
Wskazówka teoretyczna
Zasada zachowania pędu.
Pęd zamkniętego układu ciał nie zmienia się z upływem czasu.
Zasadę te można też zapisać jako:
Suma pędów wszystkich ciał układu w momencie początkowym równa się sumie pędów tych ciał w dowolnym momencie późniejszym.
Informacja
Postaraj się samodzielnie rozwiązać zadanie. Możesz sprawdzić swój tok rozumowania, klikając w przyciski odsłaniające kolejne etapy proponowanego rozwiązania lub sprawdź od razu odpowiedź.
Dane i szukane
Dane:
- masa klocka \(M\),
- masa pocisku \(m\),
- prędkość pocisku przed zderzeniem \(v\),
- współczynnik sprężystości sprężyny \(k\).
Szukane:
- wielkość ściśnięcia sprężyny \(d_{max}\).
Analiza sytuacji
Przedstawione w zadaniu zdarzenie można podzielić na dwa etapy:
- Zderzenie pocisku z klockiem. Klocek uzyskuje pęd, a pęd pocisku ulega zmianie.
- W wyniku zderzenia nowo powstały obiekt (klocek z wbitym w niego pociskiem) posiada pęd, a tym samym pewną wartość energii kinetycznej. Następnie klocek przemieszczając się, ściska sprężynę. Praca potrzebna na ściskanie sprężyny, wykonywana jest kosztem energii kinetycznej, jaką posiadał klocek wraz z pociskiem w chwili tuż po zderzeniu.
Etap 1
Na podstawie zasady zachowania pędu możemy zapisać:
gdzie \(u\) jest prędkością klocka wraz z pociskiem po zderzeniu. Skąd otrzymujemy
Energia kinetyczna klocka wraz z tkwiącym w nim pociskiem, tuż po zderzeniu wynosiła:
Etap 2
Cała energia kinetyczna, jaką posiadał klocek wraz z pociskiem, bezpośrednio po zderzeniu, zostaje zamieniona na energię sprężystości sprężyny. Oznaczmy przez \(d_{max}\) wielkość ściśnięcia sprężyny, czyli różnicę pomiędzy długością swobodnie leżącej sprężyny, a jej długością, gdy jest maksymalnie ściśnięta. Z prawa zachowania energii możemy napisać:
Najczęściej popełnianym błędem przy rozwiązywaniu tego typu zadań, jest przyjmowanie, że cała energia kinetyczna pocisku zostaje zamieniona na energię potencjalną sprężystości sprężyny. Nie jest to prawda, gdyż w procesie wbijania się pocisku w klocek, część jego energii kinetycznej jest zamieniana na ciepło.
Informacja
Poniżej przedstawiona jest animacja ilustrująca zdarzenie opisane w treści zadania. Pod obrazkiem znajduje się przycisk uruchamiający animację - niebieskie koło z białym trójkątem.
Odpowiedź
Maksymalne ściśnięcie sprężyny odpowiadające chwili, w której prędkość klocka jest równa zero, wynosi \(\displaystyle{d_{max}=\frac{mv}{\sqrt{k\,(m+M)}} }\).