Zadanie 4.4.1.3
Wskazówka teoretyczna
Pęd zamkniętego układu ciał nie zmienia się z upływem czasu.
Zasadę te można też zapisać jako:
Suma pędów wszystkich ciał układu w momencie początkowym równa się sumie pędów tych ciał w dowolnym momencie późniejszym.
Informacja
Postaraj się samodzielnie rozwiązać zadanie. Możesz sprawdzić swój tok rozumowania, klikając w przyciski odsłaniające kolejne etapy proponowanego rozwiązania lub sprawdź od razu odpowiedź.
Dane i szukane
Dane:
- prędkość cząstki \(A\): \(\displaystyle{v=10\frac{m}{s}}\),
- masa cząstek \(m_A=m_B=m\),
- wartość zmniejszenia się energia kinetycznej układu \(\eta= 9\%\).
Szukane:
- prędkość cząstki \(A\) po zderzeniu \(u_2\).
Analiza sytuacji
Zgodnie z treścią zadania, zderzenie cząstek jest zderzeniem centralnym i niesprężystym. Podczas zderzenia spełniona jest zasada zachowania pędu, natomiast część energii mechanicznej cząstki ulega zamianie na energię wewnętrzną cząstek. Do rozwiązania zadania, stosujemy zasadę zachowania pędu oraz równanie bilansu energii przy uwzględnieniu jej straty podczas zderzenia cząstek. Zasadę zachowania pędu zastosujemy w postaci skalarnej, gdyż zderzenie jest centralne.
Opis matematyczny
Opis zderzenia cząstek przedstawiono w układzie współrzędnej \(x\), gdzie oś \(x\) jest skierowana zgodnie z początkową prędkością cząstki \(A\) – w prawo. Sytuację w chwili tuż przed zderzeniem i w chwili tuż po zderzeniu przedstawiono odpowiednio na rysunku a i rysunku b. Oznaczenia prędkości na rysunkach dotyczą ich składowych wzdłuż osi \(x\) (dla uproszczenia nie wprowadzamy dodatkowych oznaczeń tj. \(v_x\) zamiast \(v\), \(u_{1x}\) zamiast \(u_1\) oraz \(u_{2x}\) zamiast \(u_2\)).
Opis matematyczny
Z zasady zachowania pędu (dla kierunku \(x\)) mamy, że:
W równaniu bilansu energii układu cząstek przed i po zderzeniu uwzględniamy, że zgodnie z treścią zadania, \((1-\eta)=91\%\) energii kinetycznej układu zostaje zachowane. Mamy więc:
Rozwiązanie
Otrzymane wyżej równania podzielmy przez \(m\), a otrzymamy:
Ponieważ interesuje nas prędkość pierwszej cząstki \(u_1\), to z pierwszego równania eliminujemy \(u_2\) i po wstawieniu do drugiego otrzymujemy:
Otrzymujemy równanie kwadratowe postaci
\[\Delta=4v^2-4\cdot 2\cdot \eta\,v^2=4v^2(1-2\eta)\] \[\displaystyle{u_{11}=\frac{2v-2v\sqrt{(1-2\eta)}}{2\cdot 2}}\] \[\displaystyle{u_{12}=\frac{2v+2v\sqrt{(1-2\eta)}}{2\cdot 2}}\]
Rozwiązaniem równania są dwie wartości prędkości cząstki \(B\)
Otrzymujemy dwie wartości prędkości \(\displaystyle{u_{11}=0,5\,\mathrm{\frac{m}{s}} }\) oraz \(\displaystyle{u_{12}=9,5\,\mathrm{\frac{m}{s}} }\). Jedna z tych wartości nie ma sensu fizycznego. Zobaczmy, jakie prędkości drugiej cząstki odpowiadają poszczególnym rozwiązaniom. Wstawiając \(u_1\) do pierwszego równania otrzymujemy:
Rozwiązanie, w którym prędkość cząstki \(A\) po zderzeniu jest większa od prędkości cząstki \(B\), fizycznie jest niemożliwe, gdyż cząstka \(A\) musiałaby w czasie zderzenia „przeniknąć” przez cząstkę \(B\). Zatem rozwiązaniem zadania są wartości:
Odpowiedź
Kierunek prędkości cząstki \(A\) nie zmienił się. Zmianie uległa wartość prędkość. Po zderzeniu wynosi ona \(\displaystyle{u_{2}=0,5\,\mathrm{\frac{m}{s}} }\).