4.4.3 Test

 Test sprawdzający

Informacja

W teście znajdują się pytania, w których należy zaznaczyć jedną prawidłową odpowiedź. Na końcu testu umieszczony jest przycisk sprawdzający odpowiedzi całego testu.

Pytanie 1

Kula \(A\) o masie \(1\,\mathrm{kg}\) porusza się wzdłuż osi \(x\)  z prędkością \(\displaystyle{2\,\mathrm{\frac{m}{s}}}\) i zderza się doskonale sprężyście i centralnie ze spoczywającą kulą \(B\) o masie \(2\,\mathrm{kg}\). Oblicz wartość prędkości kuli \(A\) po zderzeniu.

Pytanie 2

W grze w bilard gracz próbuje umieścić kule w narożnej kieszeni. Kąt, pod jakim musi być odbita kula, wynosi \(30^{\circ}\). Pod jakim kątem odbije się kula, która ją trafia? Przyjmij doskonałą sprężystość zderzenia i jednakowe masy kul.

Pytanie 3

Granat lecący z prędkością \(\displaystyle{10\,\mathrm{\frac{m}{s}} }\) rozerwał się, w najwyższym punkcie toru, na dwa odłamki o jednakowej masie. Po rozerwaniu jeden z nich na moment zatrzymał się, a następnie spadł pionowo w dół. Znaleźć prędkość drugiego odłamka tuż po rozerwaniu.

\(\mathrm{\frac{m}{s}}\)

Pytanie 4

Klocek o masie \(0,5\,\mathrm{kg}\) zaczął poruszać się bez tarcia po powierzchni stołu. Jego pęd miał wtedy wartość \(\displaystyle{5\,\mathrm{kg\frac{m}{s}}}\). Po \(10\) sekundach od rozpoczęcia ruchu zaczęła na niego działać stała siła skierowana przeciwnie do kierunku ruchu. W wyniku działania tej siły po \(20\) sekundach od rozpoczęcia ruchu, pęd tego ciała zmalał do wartości \(\displaystyle{2\,\mathrm{kg\frac{m}{s}}}\). Ile wynosiła wartość tej siły?
 \(\displaystyle{F=\frac{\Delta p}{\Delta t} }\) 

\(\mathrm{N}\)

Pytanie 5

Jeżeli całkowity pęd pewnego układu uległ zmianie, to:

Pytanie 6

Dwie kule o masach \(m\) i \(M\) poruszające się z taką samą prędkością \(v\) wzdłuż osi \(x\), zderzają się centralnie. Zderzenie jest doskonale sprężyste. Podaj warunek, jaki musi być spełniony, aby pierwsza kula zatrzymała się.

Pytanie 7

Człowiek o masie \(50\,\mathrm{kg}\) biegnący z prędkością \(\displaystyle{7\,\mathrm{\frac{km}{h}}}\) dogania wózek o masie \(100\,\mathrm{kg}\), który jedzie z prędkością \(\displaystyle{4\,\mathrm{\frac{km}{h}}}\) i wskakuje na ten wózek. Z jaką prędkością będzie poruszał się wózek z człowiekiem?

\(\mathrm{\frac{km}{h}}\)

Pytanie 8

Człowiek o masie \(50\,\mathrm{kg}\) biegnący z prędkością \(\displaystyle{7\,\mathrm{\frac{km}{h}}}\) dogania wózek o masie \(100\,\mathrm{kg}\), który jedzie z prędkością \(\displaystyle{4\,\mathrm{\frac{km}{h}}}\) i wskakuje na ten wózek. Jaka będzie prędkość wózka z człowiekiem w przypadku, gdy człowiek będzie biegł naprzeciw wózka?

Pytanie 9

Wybierz stwierdzenie, które jest nieprawdziwe.

Pytanie 10

Na poziomo poruszający się z prędkością \(\displaystyle{10\,\mathrm{\frac{m}{s}}}\) wózek o masie \(5\,\mathrm{kg}\) spadła pionowo cegła o masie \(3\,\mathrm{kg}\). Ile wynosi, po tym zdarzeniu, prędkość wózka i cegły?

\(\mathrm{\frac{m}{s}}\)

Pytanie 11

Dwa ciała poruszają się naprzeciwko siebie po tej samej linii prostej. Po zderzeniu zlepiają się i dalej poruszają jako jeden obiekt. Energia kinetyczna nowego obiektu jest:

Pytanie 12

Stalowa kula uderza o podłogę pod kątem \(30^{\circ}\) i odbija od niej doskonale sprężyście. W wyniku zderzenia składowa jej pędu, równoległa do podłogi,:

Sprawdź wyniki

Podsumowanie