Zadanie 5.2.1.6
a) Oblicz składowe tensora bezwładności względem osi x, y i z.
b) Sprowadź ten tensor na osie główne.
Wskazówka teoretyczna
Ixx=∑i=1Nmi(y2i+z2i), Ixy=−∑i=1Nmixiyi,
Iyy=∑i=1Nmi(x2i+z2i), Ixz=−∑i=1Nmixizi,
Izz=∑i=1Nmi(x2i+y2i), Iyz=−∑i=1Nmiyizi
i można je zapisać w postaci macierzy
ˆI=[IxxIxyIxzIxyIyyIyzIxzIyzIzz]

Informacja
Postaraj się samodzielnie rozwiązać zadanie. Możesz sprawdzić swój tok rozumowania, klikając w przyciski odsłaniające kolejne etapy proponowanego rozwiązania lub sprawdź od razu odpowiedź.
Dane i szukane
Dane:
- bok kwadratu 2a,
- cztery masy m1, m2, m1, m2.
Szukane:
- składowe tensora bezwładności ˆI.
Rozwiązanie - punkt a)
Składowe tensora bezwładności względem osi x, y oraz z obliczamy ze wzorów, w których sumowanie przebiega po wszystkich N punktach układu. W naszym przypadku N=4, a odpowiednie składowe tensora wynoszą:
Ixx=∑i=14mi(y2i+z2i), Iyy=∑i=14mi(x2i+z2i)
Ixx=m1(a2+02)+m2(a2+02)+m1((−a)2+02)+m2((−a)2+02) Ixx=m1a2+m2a2+m1a2+m2a2 Ixx=2m1a2+2m2a2
Izz=m1((−a)2+a2)+m2(a2+a2)+m1(a2+(−a)2)+m1((−a)2+(−a)2) Izz=m12a2+m22a2+m12a2+m22a2 Izz=4a2(m1+m2)
Ixy=−[m2aa+m1(−a)a+m2(−a)(−a)+m1a(−a)] Ixy=−[m2a2−m1a2+m2a2−m1a2] Ixy=−[−2m1a2+2m2a2]
Rozwiązanie - punkt b)
Jeżeli, dla uproszczenia zapisu, wprowadzimy następujące oznaczenia:
to tensor bezwładności możemy zapisać jako:
Sprowadzenie tensora na osie główne, oznacza znalezienie takiego nowego układu współrzędnych, w którym tensor bezwładności ma tylko dwie składowe diagonalne. Naszym zadaniem jest znalezienie tych składowych, jak również określenie położenia osi nowego układu współrzędnych w starym układzie.
Oznaczmy osie nowego układu współrzędnych jako 1, 2, 3, a momenty bezwładności względem nich (składowe diagonalne), jako I1, I2, I3. Załóżmy teraz, że nasz układ obraca się względem którejś z osi głównych z pewną prędkością kątową →ω i napiszmy wyrażenie na moment pędu bryły sztywnej →L.
gdzie ωx, ωy, ωz są składowymi momentu pędu w starym układzie współrzędnych. Z drugiej strony, jeżeli obrót układu zachodzi dookoła którejś z osi głównych, to kierunek momentu pędu jest taki sam jak wektora prędkości kątowej i wynosi →L=I→ω, gdzie I jest momentem bezwładności względem tej osi. Jeżeli teraz porównamy obydwa wyrażenia na →L, to otrzymujemy:
Otrzymane równanie jest równoważne układowy trzech równań jednorodnych z niewiadomymi ωx, ωy, ωz. Układ ten ma niezerowe rozwiązanie tylko wtedy, gdy wyznacznik główny tego układu równy jest zeru.
(A−I)(A−I)(2A−I)−B⋅0⋅0+0⋅B⋅0−(A−I)⋅0⋅0−B⋅B⋅(2A−I)−0⋅(A−I)⋅0=0 (A−I)2(2A−I)−B2(2A−I)=0 (2A−I)[(A−I)2−B2]=0
Otrzymane równanie daje trzy rozwiązania:
Uzyskane rozwiązania są wartościami głównych momentów bezwładności naszego układu. W zasadzie już z ich postaci możemy wywnioskować, że układ osi nowego układu współrzędnych jest taki jak na rysunku poniżej.

W sposób formalny kierunki osi głównych znajdujemy rozwiązując układ równań na składowe wektora prędkości kątowej →ω skierowanej wzdłuż jednej z trzech osi głównej, odpowiadającej zadanemu głównemu momentowi bezwładności I.
Ponieważ jest to układ równań jednorodnych to tylko dwa równania są liniowo niezależne. Dla I=I1=A+B mamy:
Stąd wynika, że ωx=ωy oraz ωz=0, co interpretujemy w ten sposób, że oś 1 jest w płaszczyźnie XY pod kątem 45∘ w stosunku do osi x i y. Podobnie, gdy I=I2=A−B mamy ωy=−ωx oraz ωz=0 (oś 2 na rysunku), natomiast dla I=I3=2A układ równań ma postać:
Dwa pierwsze równania są niesprzeczne jedynie, gdy ωx=ωy=0, natomiast w trzecim mamy zawsze tożsamość. Stąd wnioskujemy, że wektor →ω, skierowany wzdłuż osi głównej 3, ma tylko składową z, czyli oś 3 pokrywa się z tą osią.
Odpowiedź
Tensor bezwładności względem ma postać: