Test sprawdzający
Informacja
W teście znajdują się pytania, w których należy zaznaczyć jedną prawidłową odpowiedź. Na końcu testu umieszczony jest przycisk sprawdzający odpowiedzi całego testu.
Pytanie 1
Aby bryła/ciało pozostawało w spoczynku ...
Pytanie 2
Koło zamachowe o momencie bezwładności \(I=245\,\mathrm{kg\cdot m^2}\) obraca się, wykonując w chwili początkowej \(n=20\) obrotów na sekundę i po pewnym czasie zatrzymuje się wykonawszy \(1000\) obrotów. Oblicz moment siły tarcia.
Pytanie 3
Koło zamachowe o momencie bezwładności \(I=245\,\mathrm{kg\cdot m^2}\) obraca się, wykonując w chwili początkowej \(n=20\) obrotów na sekundę i po pewnym czasie zatrzymuje się wykonawszy \(1000\) obrotów. Oblicz czas, po którym koło zatrzymało się.
Pytanie 4
Koło zamachowe o momencie bezwładności \(I\) wiruje z prędkością kątową \(\omega\). Jaką pracę należy wykonać, aby je zatrzymać?
Pytanie 5
Na walec o średnicy \(\displaystyle{\frac{2}{\pi}\,\mathrm{m}}\) i masie \(10\,\mathrm{kg}\) nawinięto długą linę, a następnie przez \(4\,\mathrm{s}\) ciągnięto za nią z siłą \(F\). Ile wynosiła ta siła, jeśli wiadomo, że częstotliwość obrotów walca wynosi \(10\,\mathrm{Hz}\)?
Pytanie 6
Wskaż zdanie nieprawdziwe.
Pytanie 7
Po równi bez poślizgu stacza się walec. Staczając się, walec rozpędził się do prędkości \(v_t\). Gdyby ten sam walec zsuwał się (a nie staczał się), to rozpędził by się do prędkości \(v_s\). Między tymi prędkościami zachodzi związek
Pytanie 8
Szpula o masie \(10\,\mathrm{kg}\) z nawiniętą nicią, do której przyłożono siłę \(\vec{F}\), skierowaną pod kątem \(60^{\circ}\), leży na płaszczyźnie poziomej. Jaka jest wartość tej siły, jeśli wiadomo, że nadała przyspieszenie \(\displaystyle{a=1\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}}\)? Zewnętrzny i wewnętrzny promień wynoszą odpowiednio \(R=0,8\,\mathrm{m}\) i \(r=0,3\,\mathrm{m}\), moment bezwładności względem osi przechodzącej przez środek \(I_0=3,6\,\mathrm{kg\cdot m^2}\).
Pytanie 9
Na rysunku przedstawiono dwa odważniki przerzucone przez krążek.
Wartość przyspieszenia wynosi \(\displaystyle{a=-0,87\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}}\). Oznacza to, że ciężarek pierwszy
Pytanie 10
Z równi pochyłej o kącie nachylenia \(\alpha\) staczają się bez poślizgu kula, walec i sfera. Prędkości początkowe przedmiotów wynoszą zero. Między przyspieszeniami: kuli \(a_k\), walca \(a_w\) i sfery \(a_s\) zachodzi zależność