5.4.3 Test
DOI: 10.37190/OZE-FizykaCw1-r5

 Test sprawdzający

Informacja

W teście znajdują się pytania, w których należy zaznaczyć jedną prawidłową odpowiedź. Na końcu testu umieszczony jest przycisk sprawdzający odpowiedzi całego testu.

Pytanie 1

Staczające się z równi pochyłej ciało uzyskuje w stosunku do ciała zsuwającego się bez tarcia prędkość

Pytanie 2

Dwie poziome tarcze wirują wokół pionowej osi przechodzącej przez ich środek. Momenty bezwładności tarcz wynoszą \(I_1=20\,\mathrm{kg\cdot m^2}\), \(I_2=10\,\mathrm{kg\cdot m^2}\), a ich prędkości kątowe \(\omega_1\) i \(\displaystyle{\omega_2=14\,\mathrm{\frac{rad}{s}}}\). Po upadku tarczy górnej na dolną obie tarcze obracają się dalej jak jedno ciało z prędkością kątową \(\displaystyle{\omega=10\,\mathrm{\frac{rad}{s}}}\). Wyznacz prędkość kątową \(\omega_1\).

\(\mathrm{\frac{rad}{s}}\)

Pytanie 3

Na skutek włączenia silników manewrujących sztuczny satelita Ziemi zmienił kołową orbitę na większą. W związku z tym manewrem moment pędu satelity

Pytanie 4

Na poziomo wirującym pręcie o masie \(15\,\mathrm{kg}\), przez środek którego przechodzi prostopadle do osi ziemi oś, stoi kot o masie \(10\,\mathrm{kg}\). Pręt wiruje z prędkością kątową \(\displaystyle{\omega_1=2\,\mathrm{\frac{rad}{s}}}\). Jaka będzie prędkość kątowa po przejściu kota do środka?

\(\mathrm{\frac{rad}{s}}\)

Pytanie 5

Gwiazda, która się zapada na skutek wypalenia zaczyna wirować coraz szybciej ponieważ

Pytanie 6

Na poziomym doskonale gładkim stole leży deska o masie \(6,4\,\mathrm{kg}\). W koniec listwy trafia pocisk o masie \(8\,\mathrm{g}\) lecący z prędkością \(\displaystyle{800\,\mathrm{\frac{m}{s}}}\) w kierunku prostopadłym do osi listwy. Znajdź prędkość środka masy deski, jaką uzyska po zderzeniu.

\(\mathrm{\frac{m}{s}}\)

Pytanie 7

Dwa jednakowe koła zamachowe obracają się z różnymi prędkościami kątowymi \(\omega_1\) i \(\omega_2\). Stosunek ich energii kinetycznych\(\displaystyle{\frac{E_{k1}}{E_{k2}}}\) wynosi

Pytanie 8

Stolik poziomy obraca się z prędkością kątową \(\displaystyle{\omega=4\,\mathrm{\frac{rad}{s}}}\). Na środku stolika stoi człowiek i trzyma w wyciągniętych rękach w odległości \(R=0,9\,\mathrm{m}\) od osi obrotu dwa ciężarki o masie \(2\,\mathrm{kg}\) każdy. Jak zmieni się prędkość obrotowa stolika, gdy człowiek opuści ręce? Moment bezwładności stolika wraz z człowiekiem wynosi \(I=3,24\,\mathrm{kg\cdot m^2}\).

Pytanie 9

Stolik poziomy obraca się z prędkością kątową \(\omega\). Na środku stolika stoi człowiek i trzyma w wyciągniętych rękach w odległości \(R\) od osi obrotu dwa ciężarki o masie \(m\) każdy. Ile razy wzrośnie energia kinetyczna układu? Moment bezwładności stolika wraz z człowiekiem wynosi \(I\).

Pytanie 10

Z równi pochyłej stoczyła się kula. Jaka była wysokość równi, jeżeli wiadomo, że u podstawy równi uzyskała prędkość \(\displaystyle{4\,\mathrm{\frac{m}{s}}}\)? Przyjmij, że przyspieszenie ziemskie wynosi \(\displaystyle{g=10\,\mathrm{\frac{m}{s^2}} }\).

Sprawdź wyniki

Podsumowanie