6.3.3. Test

 Test sprawdzający

Informacja

W teście znajdują się pytania, w których należy zaznaczyć jedną prawidłową odpowiedź. Na końcu testu umieszczony jest przycisk sprawdzający odpowiedzi całego testu.

Pytanie 1

Pozioma platforma wykonuje drgania o amplitudzie \(A\). Jaka może być maksymalna częstość drgań platformy, by leżące na niej ciała nie oderwało się?

Pytanie 2

Okres drgań układu złożonego z dwóch identycznych sprężyn połączonych szeregowo wynosił \(20\,\mathrm{s}\). Ile wyniesie okres drgań układu, w przypadku, gdy zmienimy połączenie sprężyn na równoległe?

\(\mathrm{s}\)

Pytanie 3

Na doskonale gładkim stole leży klocek o masie \(M\). Klocek przymocowany jest do ściany za pomocą sprężyny o zaniedbywalnie małej masie. W klocek ten uderza, lecący poziomo pocisk i grzęźnie w nim. Prędkość pocisku przed zderzeniem wynosi \(v\), a jego masa \(m\). Po zderzeniu ciało wraz z pociskiem wykonuje drgania harmoniczne z amplitudą \(A\) i częstością \(\omega\). Wyznacz prędkość klocka wraz z tkwiącym w nim pociskiem bezpośrednio po zderzeniu.
Wybierz wszystkie prawidłowe odpowiedzi.

Rysunek

Pytanie 4

Skoczek o masie \(65\,\mathrm{kg}\) wykonuje skok bungee. Nierozciągnięta lina ma długość \(11\,\mathrm{m}\). Skoczek po oderwaniu się od pomostu spada w dół i po przebyciu \(36\,\mathrm{m}\) zaczyna być wciągany do góry. Taki skok składa się ze swobodnego spadku z wysokości \(11\,\mathrm{m}\), a następnie przez \(25\,\mathrm{m}\) skoczek jest hamowany przez rozciągająca się linę. Jeśli wartość siły z jaką lina działa na ciało jest proporcjonalna do jej wydłużenia, to ten fragment skoku można uważać za ruch harmoniczny. Jaka jest amplituda drgań skoczka?

\(\mathrm{m}\)

Pytanie 5

Skoczek o masie \(65\,\mathrm{kg}\) wykonuje skok bungee. Nierozciągnięta lina ma długość \(11\,\mathrm{m}\). Skoczek po oderwaniu się od pomostu spada w dół i po przebyciu \(36\,\mathrm{m}\) zaczyna być wciągany do góry. Taki skok składa się ze swobodnego spadku z wysokości \(11\,\mathrm{m}\), a następnie przez \(25\,\mathrm{m}\) skoczek jest hamowany przez rozciągająca się linę. Jeśli wartość siły z jaką lina działa na ciało jest proporcjonalna do jej wydłużenia, to ten fragment skoku można uważać za ruch harmoniczny. W jakim czasie skoczek przebywa odległość od najniższego punktu skoku do miejsca, w którym wypadkowa sił jest równa zeru?

\(\mathrm{s}\)

Pytanie 6

Wahadło matematyczne to

Pytanie 7

Nieprawdą jest, że

Pytanie 8

Ruch harmoniczny powoduje

Pytanie 9

Ciało wykonuje drgania harmoniczne. W punkcie równowagi

Pytanie 10

Jeżeli równanie na prędkość chwilową dla ruchu harmonicznego wyraża się zależnością \(v(t)= -12\pi\cos (4\pi t+\pi)\) (w SI), to wartość amplitudy tych drgań wynosi

\(\mathrm{m}\)

Sprawdź wyniki

Podsumowanie