6.4.3. Test

 Test sprawdzający

Informacja

W teście znajdują się pytania, w których należy zaznaczyć jedną prawidłową odpowiedź. Na końcu testu umieszczony jest przycisk sprawdzający odpowiedzi całego testu.

Pytanie 1

Rezonans mechaniczny zachodzi, gdy

Pytanie 2

Składamy dwa ruchy harmoniczne o jednakowych częstościach i amplitudach, odbywające się w kierunkach prostopadłych do siebie. Oba ruchy maja zgodną fazę. W wyniku złączenia takich drgań otrzymujemy ruch

Pytanie 3

Ciało o ciężarze \(40\,\mathrm{N}\) jest podwieszone do sprężyny o \(\displaystyle{k=200\,\mathrm{\frac{N}{m}}}\). Ciało to poddane działaniu siły okresowej o częstotliwości \(10\,\mathrm{Hz}\) wykonuje drgania wymuszone bez tłumienia o amplitudzie \(0,02\,\mathrm{m}\). Jaka jest amplituda siły wymuszającej?

\(\mathrm{N}\)

Pytanie 4

Ciało o masie \(0,150\,\mathrm{kg}\) jest podwieszone do sprężyny z \(\displaystyle{k=6,3\,\mathrm{\frac{N}{m}}}\). Ciało to poddane działaniu siły okresowej o amplitudzie \(F_0=1,7\,\mathrm{N}\) wykonuje drgania wymuszone bez tłumienia. Dla jakiej/jakich częstości siły wymuszającej amplituda drgań będzie równa \(0,44\,\mathrm{m}\)?

Pytanie 5

Ciało o masie \(0,150\,\mathrm{kg}\) jest podwieszone do sprężyny z \(\displaystyle{k=6,3\,\mathrm{\frac{N}{m}}}\). Ciało to poddane działaniu siły okresowej o amplitudzie \(F_0=1,7\,\mathrm{N}\) wykonuje drgania wymuszone bez tłumienia. Ile wynosi współczynnik tłumienia?

Pytanie 6

Drgania wymuszone

Sprawdź wyniki

Podsumowanie