Zadanie 6.6.1.1
a) Znajdź prędkość grupową tych fal.
b) Podaj zależność dla prędkości fazowej i grupowej w dwóch przypadkach szczególnych \(\lambda \rightarrow 0 \) (fale kapilarne) oraz \(\lambda \rightarrow \infty\) (fale morskie).
Wskazówka teoretyczna
Prędkość grupowa \(v_g\) - prędkość poruszania się paczki (grupy) fal, nazywana również prędkością amplitudową, ponieważ jest ona równa prędkości przesuwania się punktów o stałej amplitudzie, a co za tym idzie jest ona równa prędkości przenoszenia energii przez falę.
\(\omega\) - częstość kołowa, \(k\) - wektor falowy, \(\lambda\) - długość fali.
Informacja
Postaraj się samodzielnie rozwiązać zadanie. Możesz sprawdzić swój tok rozumowania, klikając w przyciski odsłaniające kolejne etapy proponowanego rozwiązania lub sprawdź od razu odpowiedź.
Dane i szukane
Dane:
- zależność opisująca prędkość fazowa fal \(\displaystyle{v=\sqrt{\frac{g\lambda}{2\pi}+\frac{2\pi\sigma }{\lambda\rho}} }\),
- napięcie powierzchniowe wody \(\sigma\),
- gęstość wody \(\rho\),
- długość fali \(\lambda\),
- przyspieszenie ziemskie \(g\).
Szukane:
- prędkość grupowa \(v_g\),
- zależność dla prędkości fazowej i grupowej w dwóch przypadkach szczególnych.
Prędkość grupowa
W momencie, gdy znamy prędkość fazową fali o długości \(\lambda\), to jej prędkość grupową wyznaczamy z zależności
Należy więc wyznaczyć
\[\displaystyle{\frac{\mathrm{d}v}{\mathrm{d} \lambda}= \frac{\mathrm{d}}{\mathrm{d} \lambda}\left (\frac{g\lambda}{2\pi}+\frac{2\pi\sigma }{\lambda\rho}\right )^{0,5} }\] \[\displaystyle{\frac{\mathrm{d}v}{\mathrm{d} \lambda}=\frac{1}{2}\left (\frac{g\lambda}{2\pi}+\frac{2\pi\sigma }{\lambda\rho}\right )^{-0,5} \frac{\mathrm{d}}{\mathrm{d} \lambda}\left (\frac{g\lambda}{2\pi}+\frac{2\pi\sigma }{\lambda\rho}\right ) }\]
Otrzymany wynik podstawiamy do równania
- fale kapilarne,
- fale grawitacyjne,
- fale kapilarno-grawitacyjne.
Zależność dla prędkości fazowej i grupowej
Rozważmy najpierw przypadek \(\lambda \rightarrow 0\).
W tym przypadku, występujący we wzorach na prędkość fazową i grupową składnik \(\displaystyle{\frac{g\lambda}{2\pi}}\), dąży do zera i staje się zaniedbywalnie mały w porównaniu zez składnikiem \(\displaystyle{\frac{2\pi\sigma }{\lambda\rho}}\). W takiej sytuacji otrzymujemy uproszczone wzory:
- na prędkość fazową \(\displaystyle{v=\sqrt{\frac{2\pi\sigma}{\lambda\rho}} }\);
- na prędkość grupową \(\displaystyle{v_g=\frac{\frac{6\pi\sigma}{\rho\lambda}}{2\sqrt{\frac{2\pi\sigma }{\lambda\rho}}}=\frac{3}{2}\sqrt{\frac{2\pi\sigma }{\lambda\rho}} }\).
W przypadku gdy \(\lambda \rightarrow \infty \), składnik \(\displaystyle{\frac{2\pi\sigma }{\lambda\rho}}\) staje się pomijalnie mały w porównaniu ze składnikiem \(\displaystyle{\frac{g\lambda}{2\pi}}\). Tym razem otrzymujemy wzory:
- na prędkość fazową \(\displaystyle{v=\sqrt{\frac{g\lambda}{2\pi}} }\);
- na prędkość grupową \(\displaystyle{v_g=\frac{\frac{\lambda g}{2\pi}}{2\sqrt{\frac{g\lambda}{2\pi}}}=\frac{1}{2}\sqrt{\frac{g\lambda}{2\pi}} }\).
Z otrzymanych zależności można wywnioskować, że w przypadku fal kapilarnych prędkość fazowa i grupowa w istotny sposób zależą od napięcia powierzchniowego. W przypadku fal morskich zanika zależność tych prędkości od napięcia powierzchniowego, a istotna staje się zależność od sił grawitacji.
Odpowiedź
Prędkość grupowa tych fal wynosi \(\displaystyle{v_g=\frac{\frac{\lambda g}{2\pi}+\frac{6\pi\sigma}{\rho\lambda}}{2\sqrt{\frac{g\lambda}{2\pi}+\frac{2\pi\sigma }{\lambda\rho}}} }\).
W przypadku fal kapilarnych prędkość fazowa wynosi \(\displaystyle{v=\sqrt{\frac{2\pi\sigma}{\lambda\rho}} }\), prędkość grupowa przyjmuje wartość \(\displaystyle{v_g=\frac{3}{2}\sqrt{\frac{2\pi\sigma }{\lambda\rho}} }\).
W przypadku fal morskich prędkość fazowa wynosi \(\displaystyle{v=\sqrt{\frac{g\lambda}{2\pi}} }\), prędkość grupowa przyjmuje wartość \(\displaystyle{v_g=\frac{1}{2}\sqrt{\frac{g\lambda}{2\pi}} }\).