Zadanie 2.1.1.2
Rysunek
Informacja
Postaraj się samodzielnie rozwiązać zadanie. Możesz sprawdzić swój tok rozumowania, klikając w przyciski odsłaniające kolejne etapy proponowanego rozwiązania lub sprawdź od razu odpowiedź.
Dane i szukane
Dane:
- czas płynięcia z włączonym silnikiem z prądem rzeki \(t_{1} = 3\ \mathrm{h}\),
- czas płynięcia z włączonym silnikiem pod prąd rzeki \(t_{2} = 6\ \mathrm{h}\).
Szukane:
- czas płynięcia z wyłączonym silnikiem z prądem rzeki \(t\).
Analiza sytuacji
W trakcie analizy sytuacji przedstawionej w zadaniu, ważne jest, aby pamiętać, że prędkość jest wielkością wektorową. Prędkość łodzi będzie zależała od kierunku jej poruszania się, szybkości i zwrotu względem kierunku prądu rzeki. Na prędkość łodzi mają więc wpływ dwie wielkości:
W treści zadania przedstawiono dwie sytuacje, w których łódź porusza się w przeciwnych kierunkach. Te dwie sytuacje należy przeanalizować osobno.
1. Łódź płynie z prądem rzeki.
Łódź płynąca z prądem rzeki, z przystani \(A\) do \(B\), porusza się z prędkością wypadkową \(\vec{v_1}\). Wektory prędkości rzeki i łodzi są zwrócone w tą samą stronę. Można więc zapisać równanie w postaci wektorowej:
2. Łódź płynie pod prąd rzeki.
Łódź płynąca pod prąd rzeki, z przystani \(B\) do \(A\), porusza się z prędkością wypadkową \(\vec{v_2}\). Tym razem analizowane wektory skierowane są przeciwnie. Można więc zapisać równanie w postaci wektorowej:
3. Łódź spływa z wyłączonym silnikiem.
Z otrzymanych równań można wyznaczyć szybkość rzeki. Łódź, spływając z wyłączonym silnikiem, porusza się z prądem rzeki, czyli musimy obliczyć czas, jaki potrzebuje rzeka, na przebycie drogi pomiędzy przystaniami. Dryfująca łódź porusza się ruchem jednostajnym, zatem szukany w zadaniu czas \(t\) można obliczyć, korzystając z zależności dla ruchu jednostajnego:
Rozwiązanie
Uzyskane równania:
Równanie (1) oraz (2) odejmujemy stronami:
\[\eqalign{v_{łodzi}-v_{łodzi}+v_{rzeki}+v_{rzeki} &=\frac{S}{t_1}-\frac{S}{t_2} \\ 2\,v_{rzeki} &=\frac{S}{t_1}-\frac{S}{t_2} \\ 2v_{rzeki} &=\frac{s\,t_2}{t_1t_2}-\frac{s\,t_1}{t_1t_2} \\ 2v_{rzeki} &=\frac{S\,t_2-S\,t_1}{t_1t_2}}\]
Otrzymaną wartość \(v_{\mathrm{rzeki}}\) podstawiamy do wzoru (3) \(\displaystyle{t=\frac{S}{v_{\mathrm{rzeki}}}}\)
\[\eqalign{t &=\frac{S}{\large{\frac{S}{2}}\cdot \frac{t_2-t_1}{t_1t_2}} \\t &=\frac{2}{\frac{t_2-t_1}{t_1t_2}}=2\cdot \frac{t_1t_2}{t_2-t_1}}\]
Odpowiedź
Czas, w jakim łódka płynąca z nurtem rzeki bez użycia silnika pokona odległość dzielącą przystanie \(A\) i \(B\), wynosi \(12\) godzin.