Zadanie 2.3.1.2
DOI: 10.37190/OZE-FizykaCw1-r2

 Zadanie 2.3.1.2

Spadek swobodny
Od rakiety wznoszącej się pionowo do góry, w momencie osiągnięcia prędkości \(v_1\), na wysokości \(h\), odczepia się niepotrzebny już zbiornik paliwa. Oblicz czas spadania \(t\), jaki upłynął od momentu odłączenia zbiornika oraz prędkość \(v_2\), z jaką zbiornik upadł na ziemię. Opór powietrza można pominąć.

 Wskazówka teoretyczna

 Teoria - spadek swobodny
Położenie ciała w pewnej, dowolnej chwili \(t\), rzuconego pionowo w dół z wysokości \(h\), nad powierzchnią Ziemi z prędkością początkową \(v_0\):
\(\displaystyle{y=h-v_0t-\frac{1}{2}gt^2}\)

Współrzędna prędkości ciała w pewnej, dowolnej chwili \(t\):
\(v_y=-v_0-gt\)

Ciało porusza się ruchem jednostajnie przyspieszonym z prędkością początkową. W ruchu tym ciało porusza się ze stałym przyspieszeniem, bo działa stała siła.

Informacja

Postaraj się samodzielnie rozwiązać zadanie. Możesz sprawdzić swój tok rozumowania, klikając w przyciski odsłaniające kolejne etapy proponowanego rozwiązania lub sprawdź od razu odpowiedź.

Dane i szukane

Dane:
- wysokość w momencie odczepienia zbiornika \(h\),
- prędkość w momencie odczepienia zbiornika \(v_1\),
- wartość przyspieszenia ziemskiego \(\displaystyle{10\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}}\).

Szukane:
- prędkość zbiornika w momencie upadku na ziemię \(v_2\),
- czas opadania zbiornika \(t\).

Analiza sytuacji

Tor ruchu zbiornika można opisać następująco:

  • zaraz po odłączeniu, zbiornik ma prędkość identyczną z prędkością rakiety, czyli \(v_1\),
  • lecąc w górę zbiornik wytraca prędkość pod wpływem działania siły ciężkości, czyli porusza się ruchem jednostajnie opóźnionym – ruch ten znany jest jako rzut pionowy do góry z prędkością początkową \(v_1\),
  • na wysokości \(h_2\) zbiornik kończy wznoszenie (prędkość wynosi \(0\)) i zaczyna swobodne opadanie,
  • lecąc w dół, zbiornik cały czas przyspiesza pod wpływem działania siły ciężkości, czyli porusza się ruchem jednostajnie przyspieszonym – ruch ten znany jest jako spadek swobodny z wysokości \(h_2\),
  • zbiornik uderza w ziemię z prędkością \(v_2\).
Tor lotu zbiornika

Tak opisany tor ruchu zbiornika przedstawiono na rysunku powyżej. Na podstawie podanej w treści informacji o pionowym wznoszeniu rakiety możemy przyjąć, że tor ruchu zbiornika (zarówno w górę jak i w dół) odbywa się po linii prostej. Dzięki temu nie musimy rozkładać prędkości zbiornika na składowe: poziomą i pionową.

Zadanie to można obliczyć na kilka sposobów. W rozwiązaniu podstawowym skorzystamy z prawa zachowania energii, a w komentarzu przedstawimy rozwiązanie alternatywne wykorzystujące właściwości ruchu jednostajnie zmiennego.

Rozwiazenie - metoda 1

Do obliczenia mamy dwie wartości: czas lotu zbiornika od momentu rozłączenia, do momentu upadku na ziemię \(t\) oraz prędkość, z jaką zbiornik uderzy w ziemię \(v_2\). Najlepiej będzie zacząć obliczenia od wyznaczenia prędkości \(v_2\).  Na tym etapie zadania trudno jest powiedzieć, którą niewiadomą należałoby obliczyć najpierw. W trakcie obliczeń okaże się, że aby obliczyć \(t\) konieczna będzie znajomość \(v_2\). 

Skorzystamy z prawa zachowania energii. Zgodnie z nim, w układzie izolowanym suma wszystkich rodzajów energii jest stała i zmieniać się może jedynie forma energii. Uogólniając to prawo do naszego zadania, można powiedzieć, że ruch ciała w polu grawitacyjnym w przypadku braku innych sił niż siła ciężkości, powoduje zmianę energii potencjalnej w kinetyczną i odwrotnie. Pole grawitacyjne jest polem sił zachowawczych i w przypadku braku innych sił zewnętrznych (np. sił oporu) w każdym punkcie pola energia jest stała (zachowana, jednakowa). Dla uproszczenia obliczeń przyjmiemy poziom gruntu jako poziom odniesienia we wzorach na energię potencjalną.

Aby wykorzystać prawo zachowania energii w zadaniu, musimy znaleźć punkty na torze ruchu zbiornika, których stan możemy dokładnie określić. W naszym przypadku znamy trzy takie punkty:

1. Punkt odłączenia od rakiety: zbiornik ma jakąś energię potencjalną \(E_p\) (znajduje się na pewnej wysokości nad ziemią \(h>0\) ) oraz kinetyczną \(E_k\) (porusza się z pewną prędkością \(v_1>0\) ),
2. Punkt zakończenia wznoszenia: zbiornik posiada energię potencjalną \(E_p\) oraz posiada energię kinetyczną równą zero \(E_k=0\) (\(v=0\), gdyż zakończył wznoszenie, a jeszcze nie zaczął opadać),
3. Punkt tuż przed zderzeniem z ziemią: zbiornik nie posiada energii potencjalnej \(E_p\) (gdyż znajduje się prawie na poziomie gruntu \(h\approx 0\)), lecz posiada energię kinetyczną \(E_k\) (spadając, rozpędził się do pewnej prędkości \(v_2>0\)).

Do utworzenia równania użyjemy punktów pierwszego i trzeciego. W punkcie pierwszym zbiornik ma energię całkowitą równą:
\(\displaystyle{ \sum{E_1} = E_{p1} + E_{k1} = mgh+\frac{mv_1^2}{2} } \)
Natomiast w punkcie trzecim zbiornik ma energię całkowitą równą:
\( \sum{E_2} = E_{p2} + E_{k2} = 0 + \frac{mv_2^2}{2} \)

Korzystając z prawa zachowania energii, możemy zapisać:
\(\sum{E_1} = \sum{E_2} \)
\(\displaystyle{ mgh+\frac{mv_1^2}{2} = \frac{mv_2^2}{2} } \)

Ponieważ znamy \(m\), \(g\), \(h\) i \(v_1\), to niewiadomą jest tylko \(v_2\). Po przekształceniach uzyskujemy wzór na obliczenie pierwszej niewiadomej.
 \[ \eqalign{ mgh+\frac{mv_1^2}{2} &= \frac{mv_2^2}{2} \\ 2mgh+mv_1^2 &= mv_2^2 \\ \cancel{m}(2gh+v_1^2) &= \cancel{m}v_2^2 \\ v_2 = \sqrt{2gh+v_1^2} } \] 

Do obliczenia pozostała nam już tylko jedna niewiadoma: czas lotu zbiornika od momentu rozłączenia do momentu upadku na ziemię \(t\).

Tor lotu zbiornika

Zgodnie z rysunkiem zbiornik porusza się kolejno dwoma ruchami: jednostajnie opóźnionym z prędkością początkową \(v_1\) i jednostajnie przyspieszonym z prędkością początkową \(0\). Całkowity czas opadania zbiornika na ziemię będzie, więc suma czasów obu tych ruchów \(t=t_w+t_{op}\), gdzie \(t_w\) to czas wznoszenia, a \(t_{op}\) to czas opadania.

Podstawiając do ogólnego wzoru na prędkość w ruchu jednostajnie opóźnionym \(v(t)=v_0-at\) symbole z zadania uzyskujemy:  Zbiornik na końcu wznoszenia zatrzymuje się, więc prędkość końcowa wynosi \(v(t)=0\). Ponadto, prędkość początkowa \(v_0\) z wzoru ogólnego w zadaniu, oznaczona jest przez \(v_1\). 
\(0 = v_1-gt_w \)
\(gt_w = v_1 \)
\(\displaystyle{ t_w = \frac{v_1}{g} } \)

Analogicznie, podstawiając do ogólnego wzoru na prędkość w ruchu jednostajnie przyspieszonym \(v(t)=v_0+at\), symbole z zadania uzyskujemy:  Zbiornik w momencie zderzenia leci z prędkością końcową \(v(t)=v_2\). Ponadto prędkość początkowa \(v_0\) jest równa \(0\). 
\( \eqalign{ v_2 &= 0+gt_{op} \\ \frac{v_2}{g} &= t_{op} } \)

Znając powyższe czasy, możemy określić sumaryczny czas lotu zbiornika:
\( \displaystyle{ t = t_w+t_{op} = \frac{v_1}{g}+\frac{v_2}{g}}\)
\( \displaystyle{ t = \frac{v_1+v_2}{g} = \frac {v_1+\sqrt{2gh+v_1^2}}{g} } \)

Rozwiazenie - metoda 2

Zadanie można obliczyć także bez korzystania z prawa zachowania energii . Wystarczy znajomość właściwości ruchu jednostajnie zmiennego.

Pierwszy etap lotu zbiornika odbywa się na zasadach ruchu jednostajnie opóźnionego z prędkością początkową \(v_1\) i prędkością końcową \(0\). Podstawiając te dane do ogólnego wzoru na prędkość w ruchu jednostajnie opóźnionym \(v(t)=v_0-at\) i przekształcając go, otrzymujemy czas \(t_1\), po którym zakończy się wznoszenie zbiornika:

\(0 = v_1-gt_1 \)
\(\displaystyle{ t_1 = \frac{v_1}{g} } \)

Korzystając z ogólnego wzoru na drogę w ruchu jednostajnie opóźnionym \(\displaystyle{s(t)=v_0t - \frac{at^2}{2} }\) i przekształcając go otrzymujemy drogę \(h_1\), którą przeleciał zbiornik w czasie wznoszenia:
\(\displaystyle{ h_1 = v_1t_1 - \frac{gt_1^2}{2}}\)
 \[\displaystyle{ h_1=v_1\frac{v_1}{g} - \frac{g\left( \frac{v_1}{g}\right)^2}{2} }\] \[\displaystyle{ h_1 = \frac{v_1^2}{g} - \frac{1}{2} \frac{v_1^2}{g} }\] 
\(\displaystyle{ h_1= \frac{1}{2} \frac{v_1^2}{g} }\)

Drugi etap lotu zbiornika odbywa się na zasadach ruchu jednostajnie przyspieszonego z prędkością początkową \(0\) i prędkością końcową \(v_2\). Korzystając z ogólnego wzoru na prędkość w ruchu jednostajnie przyspieszonym \(\displaystyle{s(t)=v_0t+\frac{at^2}{2}}\), możemy po przekształceniach otrzymać czas upadku zbiornika \(t_2\):
\( \displaystyle{ h_2 = 0 \cdot t_2+\frac{gt_2^2}{2} }\)
\(\displaystyle{ \frac{2h_2}{g} = t_2^2 }\)
\(\displaystyle{ t_2 = \sqrt{\frac{2h_2}{g}} } \)

Tor lotu zbiornika

Wysokość \(h_2\), z której opada zbiornik zgodnie z rysunkiem powyżej określa zależność \(h_2 = h + h_1\). Podstawiając ją do poprzedniego wzoru otrzymujemy:
\(\displaystyle{t_2=\sqrt{\frac{2(h+h_1)}{g}}}\)  \( \displaystyle{=\sqrt{\frac{2 \left(h+\frac{1}{2}\frac{v_1^2}{g}\right)}{g}} =\sqrt{\frac{2h+\frac{v_1^2}{g}}{g}} }\)  \(\displaystyle{=\sqrt{\frac{2h}{g}+\frac{v_1^2}{g^2}} } \)

Całkowity czas opadania zbiornika \(t\) wynosi:
\( \displaystyle{ t = t_1 + t_2 = \frac{v_1}{g} + \sqrt{\frac{2h}{g}+\frac{v_1^2}{g^2}} } \)
 
Znając czas opadania zbiornika \(t_2\), można na podstawie ogólnego wzoru na prędkość w ruchu jednostajnie przyspieszonym określić prędkość \(v(t)=v_0+at\), w momencie uderzenia w ziemię:
\(\displaystyle{ v_2 = 0+gt_2}\)

 \[\displaystyle{v_2=g\sqrt{\frac{2h}{g}+\frac{v_1^2}{g^2}} }\] \[\displaystyle{ v_2 = \sqrt{g^2\left(\frac{2h}{g}+\frac{v_1^2}{g^2}\right) }}\] 
\(\displaystyle{ v_2=\sqrt{2hg+v_1^2} }\)
Prędkość zbiornika w momencie zderzenia z ziemią wynosi \(v_2=\sqrt{2hg+v_1^2}\), a całkowity czas opadania wynosi
\(\displaystyle{ t= \frac{v_1}{g}+\sqrt{\frac{2h}{g}+\frac{v_1^2}{g^2}}= \frac {v_1+\sqrt{2gh+v_1^2}}{g} }\).

Odpowiedź

Czas lotu zbiornika od momentu rozłączenia z rakietą do momentu upadku na ziemię wynosi \(\displaystyle{t = \frac {v_1+\sqrt{2gh+v_1^2}}{g}}\).