Zadanie 3.3.1.4
Wskazówka teoretyczna
Siła tarcia kinetycznego jest to siła styczna do powierzchni dwóch ciał przemieszczających się względem siebie.
gdzie \(\mu_k\) jest współczynnikiem tarcia kinetycznego, a \(N\) siłą reakcji podłoża.
Informacja
Postaraj się samodzielnie rozwiązać zadanie. Możesz sprawdzić swój tok rozumowania, klikając w przyciski odsłaniające kolejne etapy proponowanego rozwiązania lub sprawdź od razu odpowiedź.
Dane i szukane
Dane:
- masa paczki pierwszej \(m_1=20\,\mathrm{kg}\),
- masa paczki drugiej \(m_2=20\,\mathrm{kg}\),
- masa paczki trzeciej \(m_3=200\,\mathrm{kg}\),
- siła, z jaką ciągnięta jest paczka pierwsza \(F=200\,\mathrm{N}\),
- współczynnik tarcia kinetycznego między paczką pierwsza a drugą \(\mu_{12}=0,2\),
- współczynnik tarcia kinetycznego między paczką drugą a trzecią \(\mu_{23}=0,3\),
- przyspieszenie ziemskie \(\displaystyle{g=10\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}}\).
Szukane:
- przyspieszenie paczki pierwszej \(a_1\),
- przyspieszenie paczki drugiej \(a_2\),
- przyspieszenie paczki trzeciej \(a_3\),
- kierunki przyspieszeń.
Analiza sytuacji
Przeanalizujmy po kolei siły działające na paczki. Zacznijmy od paczki pierwszej.
1. Siły działające na paczkę pierwszą.
Na paczkę pierwszą działa siła \(\vec{F}\), powodująca ruch jednostajnie przyspieszony w lewo. W kierunku poziomym, działa jeszcze siła tarcia kinetycznego \(\vec{T}_{12}\), skierowana przeciwnie do sił \(\vec{F}\).
2. Siły działające na paczkę drugą.
Na ciało pierwsze działa siła tarcia. Zgodnie z III zasadą dynamiki Newtona, siła tarcia występująca pomiędzy tymi ciałami, działa również na ciało drugie. Wartość tej siły \(T_{12}\) jest ta sama a zwrot przeciwny. Omawiana siła wpływa na ruch paczki drugiej. Na tym etapie zakładamy, że paczka druga porusza się w lewo. Kierunek ruchu tej paczki zależy od tego, która siła tarcia jest większa \(T_{12}\) czy \(T_{23}\). Siła \(T_{23}\) ma inną wartość oraz przeciwny zwrot w stosunku do siła \(T_{12}\).
3. Siły działające na paczkę trzecią.
Siła tarcia działająca pomiędzy ciałami \(m_2\) oraz \(m_3\), zgodnie z III zasadą dynamiki Newtona, działa na paczkę trzecią. Siła ta wpływa na ruch ostatniej paczki i będzie skierowany w lewo. Paczka ślizga się po lodzie, co oznacza brak tarcia miedzy trzecią paczką a podłożem.
Podsumowanie.
W efekcie powyższych rozważań otrzymaliśmy układ trzech równań:
\[\left\{\begin{matrix}a_1\,m_1= &F-\mu_{12}\,m_1\,g \\ a_2\,m_2= &\mu_{12}\,m_1\,g-\mu_{23}\,g(m_1+m_2)\\ a_3\,m_3= &\mu_{23}\,g(m_1+m_2) \end{matrix}\right.\]
Rozwiązanie
Odpowiedź na pytanie, sformułowane w zadaniu, otrzymamy po rozwiązaniu układu równań:
\[\left\{\begin{matrix}a_1\,m_1= &F-\mu_{12}\,m_1\,g \\ a_2\,m_2= &\mu_{12}\,m_1\,g-\mu_{23}\,g(m_1+m_2)\\ a_3\,m_3= &\mu_{23}\,g(m_1+m_2) \end{matrix}\right.\]
Z pierwszego równania mamy:
Z drugiego równania, po \[\displaystyle{a_2=\frac{\mu_{12}m_1\,g-\mu_{23}\,g(m_1+m_2)}{m_2}}\] \[\displaystyle{a_2=\frac{\mu_{12}m_1\,g-\mu_{23}\,gm_1-\mu_{23}\,gm_2}{m_2} }\] , otrzymujemy:
Z trzeciego równania otrzymujemy:
Po podstawieniu wartości liczbowych, otrzymujemy:
Informacja
Poniżej znajduje się animacja, ilustrująca omawianą sytuację. Klikając w niebieskie kółka z cyframi, zobaczysz kolejne etapy analizy kierunków ruchu paczek.
Odpowiedź
Przyspieszenia paczek wynoszą: \(\displaystyle{a_1=8\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}}\), \(\displaystyle{a_2=-4\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}}\) oraz \(\displaystyle{a_3=0,6\,\mathrm{\frac{m}{s^2}}}\). Paczka pierwsza i trzecia poruszają się w kierunku działania siły \(\vec{F}\), natomiast paczka druga porusza się w stronę przeciwną.