Zadanie 3.4.1.5
Wskazówka teoretyczna
W inercjalnym układzie odniesienia, jeśli na ciało nie działa żadna siła lub siły działające równoważą się, to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym.
Zgodnie z I zasadą dynamiki, suma sił działających na układ musi wynosić zero.
II zasada dynamiki
Jeśli siły działające na ciało nie równoważą się, to ciało porusza się z przyspieszeniem wprost proporcjonalnym do siły wypadkowej, a odwrotnie proporcjonalnym do masy ciała. \[ \vec{a} = \frac{ \sum \vec{F}_{w} } {m} \left[ \frac{m}{s^2} = \frac{N}{kg} \right] \]
III zasada dynamiki
Jeśli ciało \(A\) działa na ciało \(B\) pewną siłą (siłą akcji), to ciało \(B\) działa na ciało \(A\) siłą (siłą reakcji) o takiej samej wartości i kierunku, lecz przeciwnym zwrocie. \[ \vec{F}_{AB} = -\vec{F}_{BA} \]
Informacja
Postaraj się samodzielnie rozwiązać zadanie. Możesz sprawdzić swój tok rozumowania, klikając w przyciski odsłaniające kolejne etapy proponowanego rozwiązania lub sprawdź od razu odpowiedź.
Dane i szukane
Dane:
- masa pierwszego klocka \(m_1\),
- masa drugiego klocka \(m_2\),
- współczynnik tarcia kinetycznego dla klocka pierwszego \(\mu_1\),
- współczynnik tarcia kinetycznego dla klocka drugiego \(\mu_2\),
- kąt przyłożenia siły do klocka pierwszego \(\alpha\),
- przyspieszenie ziemskie \(g\).
Szukane:
- przyspieszenie klocków \(a\),
- siła naciągająca nić \(N\).
Analiza sytuacji
Rozwiązanie zadania należy rozpocząć od zaznaczenia i nazwania sił działających na klocki.
Na klocek pierwszy działają następujące siły:
- siła powodująca ruch układu klocków \(\vec{F}\),
- siła tarcia \(\vec{T_1}\),
- siła naciągu nieważkiej nici \(\vec{N}\),
- siła ciężkości \(\vec{P_1}\),
- siła reakcji podłoża \(\vec{R_1}\).
Na klocek drugi działają następujące siły:
- siła tarcia \(\vec{T_2}\),
- siła naciągu nieważkiej nici \(\vec{N}\) - zgodnie z III zasadą dynamiki wartość tej siły jest taka sama, jak siły naciągu działającej na klocek 1,
- siła ciężkości \(\vec{P_2}\),
- siła reakcji podłoża \(\vec{R_2}\).
Obydwa klocki połączone są nierozciągliwą nicią i poruszają się w kierunku poziomym z tym samym przyspieszeniem \(a\). Z II zasady dynamiki Newtona wynika, że
Powyżej widnieją równania zapisane w postaci wektorowej. Rozpiszmy otrzymane równania, rzutując wektory na kierunki \(x\) i \(y\).
Klocek pierwszy:
Klocek drugi:
przedstawiające w układzie współrzędnych, siły działające na ciała.
Rozwiązanie
Z analizy sił, działających w rozważanym układzie klocków, uzyskaliśmy dwa układy równań. Do równań tych można napisać równania uzupełniające:
Podstawmy je do układów równań.
Zredukujmy równania do jednego układu równań, podstawiając za \(R_1\)i \(R_2\) wartości \(R_1=m_1g-F\sin(-\alpha)\) oraz \(R_2=m_2g\):
Otrzymane równania dodajmy stronami:
Ponieważ funkcja sinus jest nieparzysta, a kosinus parzysta, mamy:
Przyspieszenie układu klocków wynosi:
Pozostało jeszcze wyznaczenie siły naciągu. W tym celu z równanie \(m_2a= N-\mu_2m_2g \) napiszemy w postaci:
\(\displaystyle{a=\frac{N-\mu_2m_2g}{m_2}}\)
Po \[\frac{m_1}{m_2}N-\mu_2m_1g= F\cos(\alpha)-N-\mu_1m_1g-F\mu_1\sin(\alpha)\] \[\frac{m_1}{m_2}N+N= F\cos(\alpha)-\mu_1m_1g-F\mu_1\sin(\alpha) +\mu_2m_1g\] \[N\left (\frac{m_1}{m_2}+1 \right )=F \left ( \cos(\alpha)-\mu_1\sin(\alpha) \right )+m_1g(\mu_2-\mu_1)\] \[N\left (\frac{m_1+m_2}{m_2} \right )=F \left ( \cos(\alpha)-\mu_1\sin(\alpha) \right )+m_1g(\mu_2-\mu_1)\] mamy:
Odpowiedź
Przyspieszenie układu klocków wynosi: \(\displaystyle{a=\frac{F(\cos(\alpha)-\mu_1\sin(\alpha))-g\left ( \mu_1m_1+\mu_2m_2 \right ) }{m_1+m_2}}\), zaś siła naciągu nici przyjmuje wartość \(\displaystyle{N=\frac{m_2}{m_1+m_2} \left [ F\left ( \cos(\alpha)-\mu_1\sin(\alpha) \right )+m_1g(\mu_2-\mu_1) \right ] }\).