Zadanie 4.2.1.2
Wskazówka teoretyczna
Innymi słowy, każda zmiana energii kinetycznej \(E_k\) jest równoważona przez równą co do wartości, a przeciwną co do znaku zmianę energii potencjalnej \(E_p\) układu, tak że ich suma pozostaje przez cały czas stała:
Informacja
Postaraj się samodzielnie rozwiązać zadanie. Możesz sprawdzić swój tok rozumowania, klikając w przyciski odsłaniające kolejne etapy proponowanego rozwiązania lub sprawdź od razu odpowiedź.
Dane i szukane
Dane:
- kąt nachylenia równi \(\alpha\),
- zależność współczynnika tarcia od przebytej drogi \(\mu(S)=b\,S\), gdzie \(b\) jest dodatnim współczynnikiem.
Szukane:
- droga przebyta przez ciało do momentu zatrzymania się \(S_1\),
- maksymalna prędkość ciała na drodze \(S_1\): \(v_m\).
Analiza sytuacji
Na ciało zsuwające się po równi pochyłej działa siła ciężkości \(\vec{P}\) o wartości \(P=mg\) oraz siła tarcia \(\vec{T}\). Siłę ciężkości można rozłożyć na dwie składowe - styczną \(P_s\) oraz równoległą \(P_n\) do powierzchni równi.
Z rysunku można odczytać, że \(P_s=mg\sin \alpha\) oraz \(P_n=mg\cos \alpha\). Z definicji siły tarcia wiemy, że \(T=\mu P_n=\mu mg\cos \alpha\). Wiemy również, że współczynnik tarcia \(\mu\) zależy od przebytej drogi, więc siła tarcia też jest funkcją tej drogi.
Współczynnik tarcia rośnie wraz z przebytą drogą, więc ciało, w pewnym momencie, zatrzyma się. Wyznaczmy punk początkowy i końcowy, w którym ciało staje. Zsuwając się po pochyłości energia całkowicie zużyta jest na pracę przeciwko sile tarcia. Skorzystamy z zasady zachowania energii. Energia potencjalna na początku ruchu \(E_p=mgh_1\) (gdzie \(h_1\) oznacza różnicę poziomów miedzy położeniem początkowym a końcowym ciała) zostaje w całości zużyta na pracę \(W\) przeciwko sile tarcia na drodze \(S_1\), czyli do momentu zatrzymania się, gdyż w chwili zatrzymania się ciała energia kinetyczna \(E_k=0\). Ponieważ siła \(F_t\) zmienia się w czasie ruchu, więc korzystając z definicji pracy, otrzymujemy:
Rozwiązanie
Podstawiając wyrażenie, opisujące działanie siły tarcia, do definicji pracy, otrzymujemy:
Porównując energię potencjalną \(E_p\) z otrzymaną pracą mamy
W kolejnym kroku wyznaczymy zależność prędkości \(v\) ruchu ciała do przebytej drogi \(S\). W dowolnej chwili ruchu energia kinetyczna jest równa różnicy początkowej energii i pracy przeciwko sile tarcia.
Otrzymujemy zatem zależność
gdzie ostatni człon równania jest tym razem pracą wykonana po przebyciu drogi \(S\). Stąd
Wyznaczona funkcja przyjmie wartość zero, wtedy gdy
Jak widać z powyższej zależności, prędkość jest maksymalna dla \(\displaystyle{S_1=\frac{\sin\alpha}{\cos\alpha}\cdot\frac{1}{b}=\frac{\operatorname{tg}{\alpha}}{b} }\) i wynosi
Odpowiedź
Droga, przebyta przez ciało do momentu zatrzymania się, wynosi \(\displaystyle{S_1=\frac{2}{b}\operatorname{tg}{\alpha} }\), zaś maksymalna wartość prędkości na tej drodze przyjmuje postać \(\displaystyle{v_m=\sin\alpha\sqrt{\frac{g}{b\cos\alpha}} }\).