Zadanie 4.5.1.3
Wskazówka teoretyczna
Jeżeli w przestrzeni umieścimy pewna masę \(M\) (źródło pola grawitacyjnego), to wprowadzając w dowolne miejsce tej przestrzeni inną masę \(m\) w odległości \(r\), stwierdzamy, że na wprowadzoną masę będzie działać siła przyciągania o wartości opisanej prawem grawitacji Newtona:
skierowana do źródła pola grawitacyjnego. Współczynnik proporcjonalności \(\displaystyle{G=6,67\cdot 10^{-11}\,\mathrm{\frac{m^3}{kg\,s^2}} }\) nazywamy stałą grawitacji.
Powyższy wzór jest prawdziwy dla mas punktowych i mas kulistosymetrycznych.
Informacja
Postaraj się samodzielnie rozwiązać zadanie. Możesz sprawdzić swój tok rozumowania, klikając w przyciski odsłaniające kolejne etapy proponowanego rozwiązania lub sprawdź od razu odpowiedź.
Dane i szukane
Dane:
- średnia gęstość Ziemi \(\displaystyle{\rho=5\,\mathrm{\frac{g}{cm^3}}=5\cdot 10^3\,\mathrm{\frac{kg}{m^3}} }\),
- obwód Ziemi \(Obw=40\,000\,\mathrm{km}=4\cdot 10^7\,\mathrm{m}\),
- przyspieszenie ziemskie \(\displaystyle{g=10\,\mathrm{\frac{m}{s^2}} }\).
Szukane:
- wartość stałej grawitacji \(G\).
Analiza sytuacji
Ciężar ciała jest wyrażany przez iloczyn jego masy i przyspieszenia grawitacyjnego. Wartość tą należy porównać z podaną przez Newtona zależnością na siłę grawitacyjną. Newton założył, a później udowodnił, że Ziemię można traktować, jak masę punktową zgromadzoną w jej środku.
Tak więc porównajmy ciężar na powierzchni Ziemi z siłą grawitacji
Po przekształceniu powyższej zależności otrzymujemy
Obliczony na podstawie obwodu promień Ziemi wynosi \(\displaystyle{R_Z=\frac{Obw}{2\pi} }\), natomiast masa to objętość kuli pomnożona przez gęstość \(\displaystyle{M_Z=\frac{4}{3}\pi R_Z^3\rho }\). Po podstawieniu otrzymujemy:
\[\displaystyle{G=g\frac{R_Z^2}{\frac{4}{3}\pi R_Z^3\rho} }\] \[\displaystyle{G=\frac{3g}{4\pi\rho R_Z} }\] \[\displaystyle{G=\frac{3g}{4\pi\rho \frac{Obw}{2\pi}} }\]
Stała grawitacji ma wymiar
Jak widać wymiar się zgadza.
Rozwiązanie
Po podstawieniu wartości otrzymujemy wartość szacowaną
Rzeczywista wartość stałej grawitacyjnej, zmierzona po raz pierwszy przez Henry'ego Cavendish'a, wynosi
Otrzymana oszacowana wartość różni się od rzeczywistej o około \(11\%\).
Odpowiedź
Szacowana w ten sposób wartość stałej grawitacji wynosi \(\displaystyle{G=7,5\cdot 10^{-11} \mathrm{\left [ N\frac{m^2}{kg^2} \right ] }}\).