Zadanie 6.3.2.4

 Zadanie 6.3.2.4

Wahadło w pojeździe na równi
Ile wynosi okres drgań wahadła matematycznego o długości \(l\) wiszącego w wózku zsuwającym się bez tarcia po równi pochyłej o kącie nachylenia \(\alpha\)?

Informacja

Możesz zobaczyć odpowiedź klikając w przycisk "Odpowiedź" lub sprawdzać kolejne etapy rozwiązania, wybierając prawidłowe odpowiedzi. W rozwiązaniu znajdziesz wskazówki, obliczenia i objaśnienia.

Dane i szukane

Dane:
- długość wahadła \(l\),
- kąt nachylenia równi \(\alpha\).

Szukane:
- okres drgań wahadła \(T\).

Odpowiedź

Okres drgań wahadła matematycznego wiszącego w wózku zsuwającym się bez tarcia po równi pochyłej wynosi \(\displaystyle{T=2\pi\sqrt{ \frac{l}{g\cos \alpha}} }\).

Polecenie

Wyznacz okres drgań wahadła. Wybierz jedną prawidłową wartość, wśród czterech przedstawionych poniżej.

Wybór 1 z 4

\(\displaystyle{T=2\pi\sqrt{ \frac{l}{\sqrt{g^2-a^2}}} }\)

Odpowiedź nieprawidłowa

Wybór 2 z 4

\(\displaystyle{T=2\pi\sqrt{ \frac{l}{\sqrt{g^2+a^2}}} }\)

Odpowiedź nieprawidłowa

Wybór 3 z 4

\(\displaystyle{T=2\pi\sqrt{ \frac{l}{g\sin \alpha}} }\)

Odpowiedź nieprawidłowa

Wybór 4 z 4

\(\displaystyle{T=2\pi\sqrt{ \frac{l}{g\cos \alpha}} }\)

Odpowiedź prawidłowa

Rozwiązanie

W przypadku wahadła umieszczonego na wózku jadącym ruchem jednostajnie przyspieszonym w dół równi o podanym kącie nachylenia, należy zauważyć, że gdy nie ma drgań, to wahadło znajduje się w stanie równowagi, gdy nitka z ciałem jest prostopadła do nachylonej powierzchni równi. Najłatwiej jest to zrozumieć przechodząc do nieinercyjnego układu odniesienia. Wypadkowa siły ciężkości i siły bezwładności muszą dawać w wyniku wypadkową siłę skierowana prostopadle do powierzchni równi. To samo można uzasadnić z punktu widzenia spoczywającego, inercyjnego układu odniesienia. Tym razem wypadkowa siły naciągu nici oraz siły grawitacji daje siłę skierowaną równolegle do powierzchni równi. Powstałe trójkąty sił są prostokątne i naciąg nici wynosi \(F_w = mg\cos\alpha\). Wychylając wahadło z położenia równowagi, powodujemy powstanie siły ściągającej wahadło do wskazanego położenia równowagi w ruchu jednostajnie przyspieszonym. W ten sposób rolę siły ciężkości, gdy wahadło wykonuje standardowe drgania, teraz odgrywa naciąg \(F_w\).

Rysunek


W omawianym przykładzie na wahadło będzie działać siła ciężkości \(P\) i bezwładności \(F_b\). Okres wyznaczamy z zależności
\(\displaystyle{T_g=2\pi \sqrt{\frac{lm}{F_w}} }\)
\(\displaystyle{T_g=2\pi \sqrt{\frac{lm}{mg\cos\alpha}}=2\pi \sqrt{\frac{l}{g\cos\alpha}} }\)

Odpowiedź

Okres drgań wahadła matematycznego wiszącego w wózku zsuwającym się bez tarcia po równi pochyłej wynosi \(\displaystyle{T=2\pi\sqrt{ \frac{l}{g\cos \alpha}} }\).