Zadanie 6.8.2.2
Informacja
Możesz zobaczyć odpowiedź klikając w przycisk "Odpowiedź" lub sprawdzać kolejne etapy rozwiązania, wybierając prawidłowe odpowiedzi. W rozwiązaniu znajdziesz wskazówki, obliczenia i objaśnienia.
Teoria - prążki Newtona
Obraz interferencyjny w postaci pierścieni Newtona otrzymuje się przy użyciu warstwy powietrza o zmiennej grubości, powstającej między soczewką wypukłą o dużym promieniu krzywizny, a płytką płaskorównoległą.
Promienie światła padające pionowo na płaską powierzchnię soczewki, ulegają odbiciu kolejno od płaskiej powierzchni soczewki, od jej zakszywionej powierzchni oraz od górnej powierzchni płytki płaskorównoległej. Te ostatnie interferują z promieniami odbitymi od zakrzywionej powierzchni soczewki, dając obraz składający się z jasnych i ciemnych współśrodkowych pierścieni.
Jasne pierścienie w obrazie interferencyjnym są efektem złożenia fal świetlnych, dla których różnica faz \(\Delta\Phi\) jest równa wielokrotności \(2\pi\). Rożnica ta wynika z przebycia przez promień odbity od górnej powierzchni płaskiej płytki drogi dłuższej o \(2h_m\) oraz ze zmiany fazy przy jego odbiciu o \(\pi\) (zmiana fazy przy odbiciu od ośrodka optycznie gęstszego), czyli warunek powstania jasnych pierścieni jest następujący:
Wynika stąd, że
Dane i szukane
Dane:
- długość fali \(\lambda=632,8\,\mathrm{nm}=632,8\cdot 10^{-9}\,\mathrm{m}\),
- odległość między pierwszym a drugim jasnym pierścieniem \(r_2-r_1=0,451\,\mathrm{mm}=4,51\cdot 10^{-4}\,\mathrm{m}\).
Szukane:
- promień krzywizny soczewki \(R\).
Odpowiedź
Promień krzywizny soczewki wynosi \(1,2\,\mathrm{m}\).
Polecenie
Wyznacz promień krzywizny soczewki. Wybierz jedną prawidłową wartość, wśród czterech przedstawionych poniżej.
\(R=12\,\mathrm{m}\)
\(R=6\,\mathrm{m}\)
Rozwiązanie
Warunek powstania jasnych pierścieni jest następujący (wyjaśnienie znajduje się w teorii zamieszczonej pod treścią zadania):
Wynika stąd, że
Z rysunku można również odczytać, że (tw. Pitagorasa):
Zastosowane przybliżenie wynika z tego, że pierścienie Newtona obserwuje się przy warunku \(h_m<
Odległość między pierwszym a drugim jasnym pierścieniem jest więc równa
Po \[\displaystyle{r_2-r_1=\sqrt{\frac{R\lambda}{2}}\left ( \sqrt{3}-\sqrt{1}\right ) }\] \[\displaystyle{(r_2-r_1)^2=\frac{R\lambda}{2}\left ( \sqrt{3}-1\right )^2 }\] \[\displaystyle{R=\frac{2(r_2-r_1)^2}{\lambda 2 (2-\sqrt{3})} }\] mamy
Odpowiedź
Promień krzywizny soczewki wynosi \(1,2\,\mathrm{m}\).